Vaše otázky

Vaše otázky na našich odborníkov z oblasti realít

Zaujímate sa o dianie na realitnom trhu? Predávate, kupujete alebo prenajímate nehnutelnosť a potrebujete odbornú pomoc? Stačí ak KLIKNETE na tlačidlo nižšie a napíšete nám Vašu otázku do našej poradne.

Odpovedať Vám budú realitní profesionáli RE/MAX.

V súlade s ustanoveniami zákona č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov v platnom znení udeľujem RE/MAX Slovakia (v zastúpení spoločnosťou SLOVAKIA TOP ESTATES, s.r.o.) súhlas so spracovaním môjho mena, priezviska, telefonického kontaktu a e-mailovej adresy a to na marketingové účely, ako aj na účely zasielania obchodných ponúk a informácií o realitnej sieti RE/MAX Slovakia, RE/MAX Europe a RE/MAX LLC. alebo o službách realitných maklérov a kancelárií siete RE/MAX Slovakia, RE/MAX Europe a RE/MAX LLC. Prehlasujem, že poskytnutie uvedených údajov je dobrovoľné a beriem na vedomie, že svoj súhlas so spracovaním údajov môžem bezplatne a kedykoľvek odvolať zaslaním informácie na adresu info@re-max.sk.

Všetky kategórie

Peter Kollár, realitný maklér RE/MAX Duo, Prešov

Realitný maklér, RE/MAX Duo, Prešov

Dobrý deň,
chcem sa opýtať ,aký je postup ak chcem kúpiť družstevný byt, teda stať sa druhým nájomcom družstevného bytu. Byt má nulovú anuitu a žiadne nedoplatky na družstve nie sú. Na bytovom družstve mi povedali, že zaplatím poplatky 48 € a 17 a zápis do katastra 66 € a do dvoch rokov je byt môj.
Ďakujem za odpoveď.
Valika

Odpoveď

Dobrý deň

V prípade družstevného bytu nekupujete byt v pravom slova zmysle, ale iba prevádzate členské práva a povinnosti. Nadobudnete teda len členské práva a povinnosti, pričom sa stanete členom bytového družstva. Nájomná zmluva Vás bude oprávňovať predmetný byt užívať.V praxi to znamená, že nebude zapísaný na liste vlastníctva k predmetným nehnuteľnostiam ako jeho majiteľ, pretože byt zostáva po prevode členských práv naďalej vo vlastníctve bytového družstva. Samotný prevod družstevného bytu sa realizuje na základe zmluvy o prevode práv a povinností spojených s členstvom v bytovom družstve. Podrobnosti prevodu môžu určovať aj interné stanovy bytového družstva. Samozrejme budete mať možnosť si ho do osobného vlastníctva v budúcnosti previesť. Poplatky za prevod môžu byť rôzne, vyplývajúce zo stanov družstva. Správny poplatok za podanie návrhu na vklad do katastra je 66,- Eur.

S pozdravom

Ing. Peter Kollár
certifikovaný partner predaja
M +421-917 449 563
E peter.kollar@re-max.sk
RE/MAX Duo
Námestie mieru 1
080 01 Prešov
www.re-max.sk/duo
www.re-max.sk/peterkollar

Dobrý deň

V prípade družstevného bytu nekupujete byt v pravom slova zmysle, ale iba prevádzate členské práva a povinnosti. Nadobudnete teda len členské práva a povinnosti, pričom sa stanete členom bytového družstva. Nájomná zmluva Vás bude oprávňovať predmetný byt užívať.V praxi to znamená, že nebude zapísaný na liste vlastníctva k predmetným nehnuteľnostiam ako jeho majiteľ, pretože...

Štefan Mátis, realitný maklér RE/MAX Attractive, Dunajská Stredaa

Realitný maklér RE/MAX Attractive, Dunajská Streda

Dobrý deň.
Aké riziká hrozia pri kúpe chaty bez pozemku? Vlastníci pozemku sú 2/3 obec a 1/3 súkromná osoba.
Ďakujem. Ľubomír

Odpoveď

Dobrý deň pán Ľubomír,

Vami uvedený stav je pomerne častý, či už stojí na pozemku rodinný dom, rekreačná chata alebo bytový dom. Vlastník stavby a aj vlastník pozemku majú so svojou nehnuteľnosťou rovnaké právo nakladať. Vo Vašom prípade je zrejmé, že vlastníci pozemku sú podielový spoluvlastníci, takže nie je presne určené, že ktorá časť pozemku komu patrí. Z tohto hľadiska by nemalo hroziť riziko, že si niektorý z vlastníkov napr. na pozemku postaví stavbu , keďže by potreboval súhlas od spoluvlastníka pozemku.

Odporúčam navrhnúť vlastníkom pozemku odkúpenie ich podielov k pozemku alebo zriadiť vecné bremeno-právo prechodu cez pozemok v prospech každého vlastníka stavby.

S pozdravom

Štefan Mátis

Dobrý deň pán Ľubomír,

Vami uvedený stav je pomerne častý, či už stojí na pozemku rodinný dom, rekreačná chata alebo bytový dom. Vlastník stavby a aj vlastník pozemku majú so svojou nehnuteľnosťou rovnaké právo nakladať. Vo Vašom prípade je zrejmé, že vlastníci pozemku sú podielový spoluvlastníci, takže nie je presne určené,...

Peter Gánovský, RE/MAX Inori, Poprad

Realitný maklér RE/MAX Inori, Poprad

Dobry den.

Mam na vas otazku, sme dvaja bratia, nedavno nam zomrel otec, ktory zil sam v 1 a pol izbovom byte, no ked som spomenul bratovi , ze by som bol za, aby sa byt predal a rozdelilo sa to na polovicu, tak on bol proti, ze nechce.

Preto sa pytam, da sa predat polovica nehnutelnosti, ktoru vlastnim? Ako postupovat, ak jeden dedic nesuhlasi?

Dakujem za odpoved. S pozdravom L.D.

Odpoveď

Dobrý deň,

ďakujem za otázku, verím, že Vám moja odpoveď pomôže nájsť správne riešenie.
Ak nastane v praxi podobná situácia v rámci dedičstva, akú riešite práve Vy s bratom, odporúčam pozostalým nájsť také riešenie, ktoré rýchlo vyrieši celú záležitosť.

Máte niekoľko možností, ak Váš brat byt predať nechce (citová väzba, atď...) najrýchlejšia je vec odpredaja Vášho podielu priamo bratovi za cenu, ktorá nemusí byť cenou trhovou, no mala by byť adekvátnou ponukou. Ak túto možnosť brat vylúči, môžete garde otočiť a odkúpiť jeho podiel.

Ďalšia možnosť je byt prenajať, no to nemá pre žiadnu stranu dlhodobý profit.

Ďalšia možnosť je taká, že ak brat nevyužije "súrodenecké" predkupné právo, tak máte zákonné právo, odpredať svoj podiel tretej strane.

Treba celú vec dobre zvážiť a dohodnúť sa na prijateľnom kompromise, ktorý umožní vám obom profitovať z predaja nehnuteľnosti.

V prípade otázok ma prosím kontaktujte telefonicky na čísle 0918 620 177.

Ďakujem pekne a držím palce pri vyriešení tejto situácie.

S priateľským pozdravom

Certifikovaný realitný maklér - Peter Gánovský
MAKLÉR ROKA 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014
PRE VÝCHODNÉ SLOVENSKO
TEL. 0918 620 177

RE/MAX Inori
Alžbetina 404/33
058 01 Poprad

Dobrý deň,

ďakujem za otázku, verím, že Vám moja odpoveď pomôže nájsť správne riešenie.
Ak nastane v praxi podobná situácia v rámci dedičstva, akú riešite práve Vy s bratom, odporúčam pozostalým nájsť také riešenie, ktoré rýchlo vyrieši celú záležitosť.

Máte niekoľko možností, ak Váš brat byt predať nechce (citová väzba, atď...) najrýchlejšia je vec odpredaja Vášho podielu...

Ing. Ivan Dobrovolný, RE/MAX Patriot Reality, Levice

Majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Patriot Reality, Levice

Dobry den,

chystam sa predat nehnutelnost (byt), ktoru mam v osobnom vlastnictve, nadobudnutu darovacou zmluvou (od otca, uz neboheho) pred priblizne siestimi rokmi. Problem je, ze nikde neviem najst samotnu darovaciu zmluvu, ani jednu z dvoch exemplarov. Vsetko to mal odlozene otec medzi svojimi papiermi, a proste to tam nie je. Mam navrh na vklad do katastra, rozhodnutie katastralneho uradu, vsade je uvedene, ze nehnutelnost som nadobudol na zaklade darovacej zmluvy. Darovaciu zmluvu vraj bude banka vyzadovat, pri schvalovani hypoteky pre kupcu.

Je mozne toto nejak riesit? Pripadne, vedela by v tomto nejak pomoct realitna kancelaria?

Za skoru odpoved vopred dakujem. S pozdravom M.K.

Odpoveď

Dobrý deň,

Okresný úrad , katastrálny odbor v takomto prípade vyhotoví na požiadanie len kópiu zmluvy na základe písomnej žiadosti o nahliadnutie a vyhotovenie kópie zo zbierky listín (PDF, 116 kB). Po vybavení Vašej žiadosti (vyhotovení príslušných kópií) budete zo strany katastrálneho odboru vyrozumený a vyzvaný. Overenú kópiu zmluvy môže na Okresnom úrade , katastrálnom odbore vyhotoviť len notár, ktorého treba o túto službu požiadať.

Úkony sú spoplatnené v zmysle Ponukového cenníka Úradu geodézie, kartografie a katastra SR). Za službu notárovi budete platiť osobitne.

V prípade ďalších otázok Vám rad poradím na tel. čísle 0911 421 871.

S pozdravom

RE/MAX Patriot Reality

Ing. Ivan Dobrovolný

tel: 00421 911 421871

www.patriotreality.sk

Dobrý deň,

Okresný úrad , katastrálny odbor v takomto prípade vyhotoví na požiadanie len kópiu zmluvy na základe písomnej žiadosti o nahliadnutie a vyhotovenie kópie zo zbierky listín (PDF, 116 kB). Po vybavení Vašej žiadosti (vyhotovení príslušných kópií) budete zo strany katastrálneho odboru vyrozumený a vyzvaný. Overenú...

Realitná maklérka Ľubica Siakľová, RE/MAX Profi, Martin

Realitná maklérka, RE/MAX Profi, Martin

Dobrý deň.

Mám na Vás otázku. Je možné predať nedokončenú novostavbu, keď je novostavba založená hypotékou? Aky je prosím postup?

Ďakujem. S pozdravom E. Š.

Odpoveď

Pekný deň pani Švaňová,

Ďakujem za Vašu otázku a dôveru.

Nedokončenú novostavbu je možné predať, aj keď je založená hypotékou. Je dôležité, aká je výška, ak na hypotéku je založená len novostavba, nemala by presahovať výšku úveru. Problém by bol, keby boli založené aj iné nehnuteľnosti na danú hypotéku. Záleží kde sa dom nachádza, banka poskytuje hypotéky na krytie podľa zóny, kde sa nachádzajú. Ak je to v centre mesta 90 % z ceny, mimo mesta 80 % z ceny. Znalec ohodnotí nehnuteľnosť /nedokončenú novostavbu/ a banka záložky prenesie na nového majiteľa.

Štatisticky až 80 percent nehnuteľností sa predáva zo záložným právom.

S pozdravom

Ľubica Siakľová
partner predaja nehnuteľností
RE/MAX Profi
Námestie SNP 5 ( v budove Allianz)
036 01 Martin, Slovakia

mobil: +421 907 686 144
email: lubica.siaklova@re-max.sk
web: www.remax-slovakia.sk/lubicasiaklova

Pekný deň pani Švaňová,

Ďakujem za Vašu otázku a dôveru.

Nedokončenú novostavbu je možné predať, aj keď je založená hypotékou. Je dôležité, aká je výška, ak na hypotéku je založená len novostavba, nemala by presahovať výšku úveru. Problém by bol, keby boli založené aj iné nehnuteľnosti na danú...

Mgr. Ing. Alexander Krajňak, majiteľ kancelárie RE/MAX Absolute, Bratislava

Majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Absolute - Bratislava

Dobrý deň.
Predal sa dom v dražbe. Starý majiteľ nemal prevedenú elektrickú energiu a ani nový majiteľ . Po dvoch rokoch, keď to mal nový majiteľ elektrárne vyrubili dlh a pokutu. Starý majiteľ tam chodil len kôli psovi a odprataniu. Kto má platiť pokutu?
Ďakujem. Ľubica

Odpoveď

Dobrý deň, pani Ľubica,
ďakujeme za Váš email a otázku.
Predpokladám na základe Vášho emailu, že po predaji predmetného domu nedošlo k zmene osoby odberateľa elektrickej energie u dodávateľa.
V pozícii odberateľa po predaji aj naďalej ostal figurovať pôvodný majiteľ domu, ktorý ale asi v domnení, že nehnuteľnosť predal, buď neriešil faktúry a výzvy od dodávateľa elektrickej energie, alebo ich považoval za bezpredmetné, alebo o nich možno ani nevedel, keďže už nemal napríklad prístup k poštovej schránke.
V každom prípade si však podľa všetkého nesplnil svoju povinnosť a neodhlásil sa ako odberateľ u svojho dodávateľa a tým pádom jednak zodpovedá za odber elektrickej energie a je povinný aj zaplatiť prípadnú pokutu, pokiaľ by nebol schopný preukázať opak alebo pochybenie na strane dodávateľa.

Prajem pekný zbytok dňa.

S pozdravom,

Mgr. Ing. Alexander Krajňak
Maklér roka SR 2015, Člen TOP 100 RE/MAX Europe
konateľ

RE/MAX Absolute – Kancelária roka SR 2015
Drieňová 34
821 02 Bratislava

mobil: +421-917 444 111
tel: +421-2-4342 1111
email: alexander.krajnak@re-max.sk
web: www.AlexanderKrajnak.sk

Dobrý deň, pani Ľubica,
ďakujeme za Váš email a otázku.
Predpokladám na základe Vášho emailu, že po predaji predmetného domu nedošlo k zmene osoby odberateľa elektrickej energie u dodávateľa.
V pozícii odberateľa po predaji aj naďalej ostal figurovať pôvodný majiteľ domu, ktorý ale asi v domnení, že nehnuteľnosť predal, buď neriešil faktúry a výzvy od dodávateľa elektrickej...

Majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Elite - Bratislava

Dobry den,

rada by som sa informovala, ci moze (a na zaklade coho vlastne) developer obmedzit dlzku trvania obhliadky.

Prednedavnom som zakupila novostavbu, ktora ma tesne pred kolaudaciu a rada by som si priviedla inspektora, ktory by ma upozornil na technicke nedostatky, to zial nie je mozne, kedze je trvanie obhliadky obmedzene na 20min.

Dakujem. Martina

Odpoveď

Dobry den.

Kedze stavba je este stale len pred kolaudaciou, tak sa developer ako aj zhotovitel musia riadit bezpecnostnymi predpismi. Cas urceny na akukolvek kontrolu pre stranu kupujuceho nie je nikde vymedzeny. Technicku kontrolu prevadza stavebny a technicky dozor, ktory vsetko zdokumetovava v stavebnom denniku. A nakoniec kolaudacna komisia. Klient, kedze nie je ani zadavatel stavby v podstate musi respektovat zadavatela /investora/.

Predpokladam, ze pred podpisom konecnej kupnej zmluvy prebehne, podnetom zo strany predavajuceho – investora, kontrola kvality a prevzatie nehnutelnosti, kde vidim priestor na externeho poradcu a odbornika za klienta kupujuceho.

S pozdravom

Andrej Churý
Owner
 
RE/MAX - Elite
mobil: +421 914 207 410
 
Robotnícka 7
831 03 Bratislava
www.remax-slovakia.sk/elite

Dobry den.

Kedze stavba je este stale len pred kolaudaciou, tak sa developer ako aj zhotovitel musia riadit bezpecnostnymi predpismi. Cas urceny na akukolvek kontrolu pre stranu kupujuceho nie je nikde vymedzeny. Technicku kontrolu prevadza stavebny a technicky dozor, ktory vsetko zdokumetovava v stavebnom denniku. A nakoniec...

Ing. Lucia Risková - hypotekárny špecialista

Hypotekárny špecialista - RE/MAX Vision, Žilina

Dobrý deň,

chcem zobrať hypotekárny úver na kúpu nehnuteľnosti určenej na bývanie (rodinný dom). Môžem za tento úver ručiť inou nehnuteľnosťou, konkrétne poľnohospodárskou pôdou?

Ďakujem.  Jaro

Odpoveď

Dobrý deň prajem,

inou nehnuteľnosťou samozrejme ručiť môžete, no bohužiaľ, banky neakceptujú ako zálohu poľnohospodársku pôdu.
Aby bol tento pozemok vhodný ako zabezpečenie, musí byť vedený ako stavebný (vydané stavebné povolenie), po prípade postačuje doklad
od obce/mesta (podľa toho kde sa daný pozemok nachádza), že tento pozemok bude v budúcnosti slúžiť na výstavbu.
Potvrdenie od obce či mesta môžete nahradiť oficiálnou územno-plánovacou informáciou, ktorá bude hovoriť o jeho budúcej vhodnosti na výstavbu.
Finančné inštitúcie vám vedia poskytnúť 50%-90% z celkovej hodnoty stavebného pozemku.

Potrebujete vybaviť najvýhodnejšiu hypotéku? Zaujíma vás či vám vyjde hypotéka? Chcete vedieť v akej výške?
Stačí kontaktovať hypotekárnu špecialistku http://remaxvision.sk/lucia-riskova/#hypoteka-plus
alebo vyplniť formulár v odkaze http://remaxvision.sk/hypoteka/

Ing. Lucia Risková - hypotekárny špecialista

Dobrý deň prajem,

inou nehnuteľnosťou samozrejme ručiť môžete, no bohužiaľ, banky neakceptujú ako zálohu poľnohospodársku pôdu.
Aby bol tento pozemok vhodný ako zabezpečenie, musí byť vedený ako stavebný (vydané stavebné povolenie), po prípade postačuje doklad
od obce/mesta (podľa toho kde sa daný pozemok nachádza), že tento pozemok bude v budúcnosti slúžiť na výstavbu....

Majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Aston - Košice

Dobrý deň.

Platím daň z novopostaveného domu po 5 rokoch?

Ďakujem. Jaroslav

Odpoveď

Dobrý deň pán Jaroslav,

Podľa zákona o dani z príjmov, ustanovenia § 9, odsek 1, písmeno a) je od dane oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti (nezaradenej v obchodnom majetku), a to po uplynutí 5 rokov odo dňa jej nadobudnutia. Čo je dňom nadobudnutia, ak vychádzame z toho, že nehnuteľnosť ste postavili svojpomocne, prevzali od dodávateľa, ale ste ju realizovali kombináciou týchto možností a bola teda nadobudnutá inak ako prevodom vlastníctva (kúpnou zmluvou, darovaním, dedičstvom)?

Podľa niektorých právnych analýz je možné za deň nadobudnutia stavby považovať deň, kedy sa stalo právoplatným kolaudačné rozhodnutie, ktorým sa podľa ustanovenia § 82 stavebného zákona 50/1976 Zb. povoľuje užívanie stavby na určený účel, bez ohľadu na to, kedy dôjde k zápisu vlastníckeho práva v katastri nehnuteľnosti. Pojem vlastník stavby používa ustanovenie § 78 stavebného zákona, keď určuje, že účastníkom kolaudačného konania je stavebník, vlastník stavby, ak nie je stavebníkom a vlastník pozemku, na ktorom je stavba umiestnená. Podľa ustanovenia § 79 stavebného zákona kolaudačné konanie sa začína na návrh stavebníka.

Prísnejšie právne výklady sa opierajú o deň zápisu vlastníctva v katastri. Podľa katastrálneho zákona, ustanovenia § 46, odsek 3 sa pri zápise údajov o práve k novej stavbe uvedenej v § 6, odsek 1, písm. c) v 1 bode ako vlastník zapíše osoba uvedená v rozhodnutí o udelení súpisného čísla, ak sa nepreukáže niečo iné, resp. podľa § 46, odsek 7 pri zápise údajov o práve k novej stavbe uvedenej v § 6, odsek 1, písm. c) bodoch 2, 4, a 5 (napr. stavby, ktoré nie sú označené súpisným číslom) sa ako vlastník zapíše osoba uvedená v kolaudačnom rozhodnutí.

Ak sa vlastníctvo nadobúda rozhodnutím štátneho orgánu, potom sa nadobúda dňom určeným v tomto rozhodnutí, pričom ak nie je určený v rozhodnutí, vlastníctvo sa nadobúda dňom právoplatnosti rozhodnutia.

Z hľadiska jednoznačnosti výkladu o oslobodení príjmu z predaja nehnuteľnosti od dane teda považujeme za najvhodnejšie odpredať nehnuteľnosť, ktorú máte skolaudovanú ako vlastník, až po piatich rokoch od dátumu povolenia jej vkladu do katastra nehnuteľností.

Finančná správa upozorňuje, že splnenie podmienok pre oslobodenie príjmov z predaja nehnuteľností sa u predávajúceho posudzuje podľa dňa prijatia prvej platby alebo preddavku alebo podľa dňa uzavretia zmluvy o prevode nehnuteľnosti, pričom rozhodujúci je vždy ten deň, ktorý nastal skôr. Na účely oslobodenia od dane u predávajúceho nie je podstatné, v ktorom zdaňovacom období nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti kupujúci.

Realitná kancelária RE/MAX Aston patrí k tým, ktoré predaj nehnuteľností riešia komplexne, vrátane daňového poradenstva a zabezpečenia úplného servisu pri zmene vlastníctva u správcov budov, dodávateľov médií, správcov daní a iných dotknutých štátnych a samosprávnych subjektov. Využíva pritom spoluprácu so skúsenými špecialistami na realitné, obchodné a daňové právo.

Ing. Pavol Mačičák, majiteľ kancelárie RE/MAX Aston

Dobrý deň pán Jaroslav,

Podľa zákona o dani z príjmov, ustanovenia § 9, odsek 1, písmeno a) je od dane oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti (nezaradenej v obchodnom majetku), a to po uplynutí 5 rokov odo dňa jej nadobudnutia. Čo je dňom nadobudnutia, ak vychádzame z toho, že nehnuteľnosť ste postavili svojpomocne, prevzali...

Anna Zekuciová -Realitná maklérka RE/MAX Benard, Poprad

Realitná maklérka RE/MAX Benard, Poprad

Dobrý deň.

Mám na Vás otázku. Chcem predať 0,75 ha ornej pôdy. Aké su poplatky u notára a na katastry za prepísanie? Čo platí predávajuci a čo platí kupujúci? Taktiež sa chcem spýtať, že predávam pôdu z dedičskeho konania, ktoré 28.12.2016 bude 5 rokov od smrti matky. Až po 5 rokoch by som to chcela predať. Platí sa daň za peniaze za získané z predaja pôdy..? Ďalšiu otázku mám na Vás. Akou formou by mi mal zaplatiť kupujúci po podpísaní kúpno predajnej zmluvy. Počula som, že najlepšie pred notárom. Sdrečne Vám ďakujem za odpoveď.

S pozdravom M.J.

Odpoveď

Dobrý deň.

Ďakujem za Vašu otázku a dôveru. Daň sa pri predaji nehnuteľnosti platí zo zisku. Po piatich rokoch vlastníctva je predávajúci oslobodený od platenia dane. Poplatky za prepis sú stále rovnaké, potrebujete zaplatiť overenie podpisu všetkých predávajúcich a vklad do katastra. Záleží na dohode oboch strán čo platí predávajúci a čo kupujúci.

Či už si pri predaji na pomoc vyberiete právnika, notára, alebo realitnú kanceláriu, vždy je dobré vopred si dohodnúť odmenu a čo všetko je v odmene zastrešené. V každej z možností ide o inú sumu. Taktiež aj spôsob platby si môžete vybrať, buď vinkuláciou v banke, alebo úschovňou u notára, alebo depozitný účet v realitnej kancelárii. Najbezpečnejší, ale aj najdrahší, je v úschovni u notára.

V prípade, ak budete mať ďalšie otázky, alebo ak by ste zverili predaj nehnuteľnosti realitnej kancelárii, budem rada ak Vám budem môcť pomôcť. Naša realitná kancelária RE/MAX Benard pôsobí na východnom Slovensku a máme maklérov pre okresy Poprad, Svit, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Spišská Nová Ves, Levoča a Košice.

S pozdravom,

Anna Zekuciová, Certifikovaný partner 2. stupňa

Dobrý deň.

Ďakujem za Vašu otázku a dôveru. Daň sa pri predaji nehnuteľnosti platí zo zisku. Po piatich rokoch vlastníctva je predávajúci oslobodený od platenia dane. Poplatky za prepis sú stále rovnaké, potrebujete zaplatiť overenie podpisu všetkých predávajúcich a vklad do katastra. Záleží na dohode oboch strán čo platí...

Henrieta Lukovicsová, majiteľka kancelárie RE/MAX Gold, Bratislava

Majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Gold, Bratislava

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, ako by som mala postupovať v prenájme bytu, ktorého som vlastníkom, byt sa nachádza v Maďarsku. Je nutné platiť nejakú daň alebo nahlásiť sa daňovému úradu na Slovenskú alebo v Maďarsku? Trvalý pobyt mám v Bratislave a nemám ani prechodný pobyt v Maďarsku. Ďakujem

Ivana

Odpoveď

Dobrý deň pani Ivana,

S prenájmom je to podobné ako na Slovensku. Treba sa prihlásiť na Daňový úrad v Maďarsku, keďže nehnuteľnosť sa nachádza na území Maďarska.

Je jedno, či na nehnuteľnosti máte alebo nemáte trvalý pobyt.Daň z prenájmu nehnuteľnosti sa neplatí na základe trvalého pobytu, ale na základe, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

Takže to zhrniem, ako majiteľ nehnuteľnosti ste povinná pri prenájme sa nahlásiť na príslušný daňový úrad v Maďarsku. Potom treba podať ročné daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu. Momentálne je to 16%.

Ak Vás ešte niečo zaujíma, s dôverou sa na mňa obráťte.

S pozdravom Henrieta Lukovicsová

Dobrý deň pani Ivana,

S prenájmom je to podobné ako na Slovensku. Treba sa prihlásiť na Daňový úrad v Maďarsku, keďže nehnuteľnosť sa nachádza na území Maďarska.

Je jedno, či na nehnuteľnosti máte alebo nemáte trvalý pobyt.Daň z prenájmu nehnuteľnosti sa neplatí na základe trvalého pobytu,...

Martina Bojnanská, RE/MAX Diamond, Bratislava

Realitná maklérka RE/MAX Diamond, Bratislava

Dobrý deň,

chcem sa opýtať, chcem uver zo založením nehnuteľnosti, ale prístupová cesta je obecná nemám ju na liste vlastníctva, čo potrebujem od obecného úradu, aby bola pristupova cesta na mojom liste vlastníctva, čo mám vybaviť, aký je postup a ako dlho to bude trvať? Za odpoveď predčasne vám ďakujem.

Martin

Odpoveď

Dobry den pan Martin,

v pripade, ze pristupova cesta k Vasej nehnutelnosti je obecna, nie je potrebne (a ani mozne), aby ste ju mali na liste vlastnictva. Banka bez problemov prefinancuje nehnutelnost prostrednictvom hypotekarneho uveru.

S uctou Martina Bojnanská, certifikovaný partner predaja

Dobry den pan Martin,

v pripade, ze pristupova cesta k Vasej nehnutelnosti je obecna, nie je potrebne (a ani mozne), aby ste ju mali na liste vlastnictva. Banka bez problemov prefinancuje nehnutelnost prostrednictvom hypotekarneho uveru.

S uctou Martina Bojnanská, certifikovaný partner...

Majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Benard Mgr. Martin Dlugolinský

Majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Benard, Poprad

Dobry den.

Nie som obcanom SR a chcem predat nehnutelnost v mojom vlastnictve, ktora sa nachadza na uzemi SR. Ake pravne/danove obmedzenia sa na mna vztahuju? Lisia sa tieto normy oproti predajcovi, ktory zije na Slovensku a je obcanom SR? Dakujem za odpoved.

Mikulas

Odpoveď

Dobrý deň pán Mikuláš, 

Ďakujem za Vašu otázku. 

V podstate cudzinec nemá žiadne obmedzenia, je to ako u občanov Slovenskej republiky. Avšak ide o to, občanom akého štátu je.  Podľa Finančnej správy Slovenskej republiky, podľa zákona o  dani z príjmov fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo právnická osoba, ktorá má sídlo v štáte, ktorý sa nenachádza na zozname zmluvných štátov uverejnenom MF SR na svojom webovom sídle, sa voči takejto osobe uplatňuje zvýšená sadzba dane vyberanej zrážkou, resp. zabezpečenia dane.  Ak je vlastníkom nehnuteľnosti viac ako 5 rokov, je oslobodený od dane rovnako ako občania Slovenskej republiky. Právne povinnosti sú rovnaké, ako keby predával nehnuteľnosť občan Slovenskej republiky, podmienkou uzavretia kúpnej zmluvy je úradné overenie podpisu predávajúceho (notárstvo na území SR, matrika na území SR, resp. veľvyslanectvo SR alebo konzulát SR v štáte bydliska predávajúceho). 

V prípade, ak budete mať ďalšie otázky, prípadne by ste radi zverili predaj nehnuteľnosti realitnej kancelárii, budeme radi ak Vám budeme môcť pomôcť.  Naša realitná kancelária RE/MAX Benard pôsobí na východnom Slovensku a máme maklérov pre okresy Poprad, Svit, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Spišská Nová Ves, Levoča a Košice. 

S pozdravom,

Martin Dlugolinský, majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Benard

Dobrý deň pán Mikuláš, 

Ďakujem za Vašu otázku. 

V podstate cudzinec nemá žiadne obmedzenia, je to ako u občanov Slovenskej republiky. Avšak ide o to, občanom akého štátu je.  Podľa Finančnej správy Slovenskej republiky, podľa zákona o  dani z príjmov fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo právnická osoba, ktorá má sídlo v štáte, ktorý sa...

Majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Techreality, Prievidza

Dobrý deň,

minulý rok 2015 sme kúpili byt - išlo o novostavbu v Bratislave - byt sa kupoval na zmluvu o dielo, nakoľko dielo ešte nebolo dokončené, bolo v tej dobe len vo výstavbe. Byt bol úverom zaplatený v 06/2016 a následne nám bol 4.7.2016 odovzdaný preberacím protokolom so všetkými kľúčmi.

Na katastri však ešte prebieha konanie, takže oficiálne ešte nie sme vlastníkmi bytu. V byte sa doposiaľ nebýva, prebieha tam dorábka na štandard.

Otázka znie, bytové družstvo nám poslala zálohový predpis nájomného a chcú to zaplatiť od 4.7.2016, tj od prebratie bytu. Je to v súlade so zákonom? Neviaže sa to na katastrálne konanie? Ešte tam ani nebývame a máme platiť nájomné, platiť smeti, fond opráv, upratovanie? Ďakujem Vám vopred veľmi pekne za rýchlu odpoveď.

Šimon

Odpoveď

Dobrý deň pán Šimon,

rozhodujúcim dátumom býva obvykle dátum dodania stavby (odovzdanie bytu), ak nie je v zmluve dohodnuté inak. (Pri dodaní stavby alebo jej časti na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy, sa považuje za deň dodania tovaru deň odovzdania stavby. O dodanie stavby ide napríklad pri dodaní bytu na základe zmluvy o výstavbe bytu.) Teoreticky môžete byt začať užívať (či dokončovať) aj skôr, ako sa stanete jeho vlastníkmi po zápise na katastri a teda aj znášať náklady za jeho užívanie (kúrenie, spotrebu vody, elektriny, upratovanie, odvoz smeti .... atď)

S pozdravom

Ing. Branislav Nemček,  majiteľ kancelárie RE/MAX Techreality 

Dobrý deň pán Šimon,

rozhodujúcim dátumom býva obvykle dátum dodania stavby (odovzdanie bytu), ak nie je v zmluve dohodnuté inak. (Pri dodaní stavby alebo jej časti na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy, sa považuje za deň dodania tovaru deň odovzdania stavby. O dodanie stavby ide napríklad pri dodaní bytu na základe zmluvy o výstavbe bytu.) Teoreticky môžete byt začať...

Realitná maklérka RE/MAX Techreality, Prievidza

Realitná maklérka RE/MAX Techreality, Prievidza

Dobry den,

Zvazujem predaj 3 izboveho bytu. Mam ale dotaz ohladom danovej povinnosti. Dna 8.12.2011 som nadobudol byt darovaciu zmluvou od svojej matky. V byte mam trvaly pobyt a mal so ho aj pred nadobudnutim bytu. Otazka : budem mat povinnost platit dan z predaja bytu? Z akej sumy sa dan bude vypocitavat a kolko % je v sucastnosti dan z predaja bytu? Dakujem za odpoved

Marian

Odpoveď

Dobrý deň pán Marián,

Z hľadiska Zákona č. 595/2003 Z.z. ,§8 , ods.1 písm.b , ktorý okrem iného upravuje príjmy z prevodu nehnuteľností, je príjem z predaja Vášho bytu v tomto čase (jún 2016) predmetom zdanenia. Výnimku tvorí v zmysle §9 uvedeného zákona oslobodenie z dani z príjmu a to po uplynutí piatich rokov odo dňa nadobudnutia – čo nie je t.č. Váš prípad (ak však byt predáte po 8.12.2016 , bude Váš príjem v zmysle uvedeného ustanovenia už oslobodený od dane z príjmu).

Skutočnosť, či v byte máte resp. pred nadobudnutím bytu ste mali trvalý pobyt v zmysle platného znenia zákona v súčasnosti už nemá vplyv na daňovú povinnosť, nakoľko s účinnosťou od 1.1.2011 bola zo zákona vypustená podmienka oslobodenia z dani z príjmu a to trvalý pobyt v nehnuteľnosti najmenej 2 roky pred predajom nehnuteľnosti.

Čo sa týka sumy, z ktorej sa bude dať vypočítavať , t.j. daňového základu tá je závislá od toho za akých podmienok ste nadobudli nehnuteľnosť darovaním Vy a kedy a za kých podmienok byt nadobudla Vaša matka. Suma – základ zdaniteľného príjmu - sa znižuje o výdavky vynaložené na dosiahnutie príjmu . Základným výdavkom je „cena veci“ v zmysle §8, ods.5 písm. b uvedeného zákona a to v čase nadobudnutia Vášho bytu. Tá sa v zmysle § 25 uvedeného zákona sa stanovuje v zmysle Zákona č. 382/2004 Z. z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch, t.j. necháte si vypracovať znalecký posudok na hodnotu bytu, ktorá bola v čase nadobudnutia Vášho bytu darovaním. Daňovými orgánmi sa akceptuje aj cena nehnuteľnosti uvedená v darovacej zmluve, t.j. ak ste s matkou uzavreli darovaciu zmluvu s vyčíslením hodnoty - ceny bytu.

Tento vyššie uvedený postup platí v prípade, ak darca - Vaša matka bola v čase darovania bytu od dane z príjmu z predaja nehnuteľnosti oslobodená v zmysle §9 zákona. V prípade ak by však v čase darovania nehnuteľnosti Vaša matka nespĺňala podmienku oslobodenia, ako výdavok pri príjme z predaja darovanej nehnuteľnosti by sa v zmysle l §25, ods.1a uplatnila cena, za akú Vaša matka byt nadobudla (obstarávacia cena nehnuteľnosti zistená u darcu -matky).

Okrem tohto základného výdavku (vstupná cena nehnuteľnosti - bytu) sa medzi výdavky tiež považujú finančné prostriedky použité na opravu a údržbu nehnuteľnosti, rekonštrukciu a technické zhodnotenie, odmenu znalca, advokáta, realitnej kancelárie a iné. Tieto finančné prostriedky musia byť preukázateľné vynaložené, teda je potrebné mať k nim doklady.

Sadzba dane je v princípe 19%-ná alebo 25%-ná a závisí od Vášho celkového základu dane, ktorého časťou je i daň z príjmu prevodu nehnuteľností okrem iných Vašich príjmov. Sadzba 19% sa uplatňuje z tej časti základu dane, ktorá nepresiahne 176,8-násobok sumy platného životného minima vrátane a 25%-ná z tej časti základu dane, ktorá presiahne 176,8-násobok platného životného minima , ktoré pre rok 2016 prestavuje sumu 35.022,31 EUR. Znamená to, že Vaša konkrétna percentuálna sadzba dane z príjmov z prevodu nehnuteľností bude závisieť aj od iných Vašich príjmov, ktoré dosiahnete v tomto zdaňovacom období.

S pozdravom Dáša Lisá

Dobrý deň pán Marián,

Z hľadiska Zákona č. 595/2003 Z.z. ,§8 , ods.1 písm.b , ktorý okrem iného upravuje príjmy z prevodu nehnuteľností, je príjem z predaja Vášho bytu v tomto čase (jún 2016) predmetom zdanenia. Výnimku tvorí v zmysle §9 uvedeného zákona oslobodenie z dani z príjmu a to po uplynutí piatich rokov odo...

Realitná maklérka RE/MAX Diamond, Bratislava

Realitná maklérka RE/MAX Diamond, Bratislava

Dobry den.

Potrebovala by som vediet aku dan budem platit s predaja nehnutelnosti ak som pred mesiacom kupila 2-izbovy byt za 40 000 eur, ktory sme rozdelila na dva jednoizbove byty a mam moznost predat jeden za 44 000 eur. Aku dan budem plati? Dakujem

Maria

Odpoveď

Dobry den pani Maria,

v pripade, ze budete predavat jeden, alebo oba byty, budete platit dan z prijmu, nakolko nesplnate podmienky oslobodenia od platenia dane, to jest drzba nehnutelnosti v osobnom vlastnictve minimalne 5 rokov. To znamena, ze danova povinnost pre Vas vznika z rozdielu nadobudacej ceny nehnutelnosti a predajnej ceny. Zaklad dane si viete ponizit o preukazatelne pouzite financne prostriedky vynalozene na rekonstrukciu nehnutelnosti, pripadne ine naklady priamo suvisiace s konkretnou nehnutelnostou (znalecky posudok, energeticky certifikat, provizia pre sprostredkovatela...). Vyska dane je 19 %, nesmiete vsak zabudnut na dalsiu odvodovu povinnost do zdravotnej poistovne vo vyske 14 %. Cize celkom 33% z danoveho zakladu. V pripade, ze predavate len jeden byt, dolezite je urcit jeho nadobudaciu hodnotu. Kedze neviem, ci sa Vam oficialne nehnutelnost podarilo rozdelit metrazovo presne na polovicu, alebo inym pomerom metrov stvorcovych k celku, je dolezite vychadzat pri urceni danoveho zakladu z percentualneho pomeru k celku nadobudacej hodnoty (Vasich 40.000,- eur). Od sumy 44.000,- eur, ktoru za byt obdrzite, si teda odpocitajte nadobudaciu hodnotu 1 - izboveho bytu, uplatnite si naklady na zhodnotenie nehnutelnosti (musia byt zdokladovatelne, teda blocky a faktury), a z rozdielu budete platit 19% dan a 14% odvod do zdravotnej poistovne. Nakolko je Vas pripad velmi specificky, urcite by som na Vasom mieste kontaktovala prislusny danovy urad alebo danoveho poradcu.

S uctou

Martina Bojnanská

Dobry den pani Maria,

v pripade, ze budete predavat jeden, alebo oba byty, budete platit dan z prijmu, nakolko nesplnate podmienky oslobodenia od platenia dane, to jest drzba nehnutelnosti v osobnom vlastnictve minimalne 5 rokov. To znamena, ze danova povinnost pre Vas vznika z rozdielu nadobudacej ceny nehnutelnosti a predajnej...

Realitná maklérka RE/MAX NAMAX, Nové Mesto nad Váhom

Realitná maklérka RE/MAX NAMAX, Nové Mesto nad Váhom

Dobrý deň,

spolu s otcom a sestrou vlastním rodinný dom, v ktorom momentálne nebýva nikto. Posledná dom obývala sestra, na ktorú je aj inkaso písané, lenže neplatením si narobila dlhy voči SPP a elektrárňam, ktoré energie odpojili. Na SPP som sa už informovala, že ak by sme dom predali, nový majiteľ nemusí uhradiť pohľadávky predošlého majiteľa, aby mu bola elektrina a plyn opäť zavedené. Tie si musí vyplatiť sám. Moja otázka znie, či je veľký problém pri predaji takého domu, či klesá aj jeho hodnota alebo podobne.

Ďakujem, Andrea

Odpoveď

Dobrý deň,

odpoveď na Vašu otázku sa nedá zovšeobecniť, nakoľko každá distribučná spoločnosť má iné podmienky pre zapojenie/novozapojenie energií. V prvom rade je potrebné, aby s predajom súhlasili všetci vlastníci. Čo sa týka predajnej ceny nehnuteľnosti - hlavnú úlohu zohráva lokalita, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Veľa záleží od dopytu a ponuky v danej oblasti, v neposlednom rade aj technický stav nehnuteľnosti. Všeobecne pri predaji platí, čím "komplikovanejšia" nehnuteľnosť, tým zložitejší predaj, t.j. niektorých záujemcov môže odradiť Vami uvádzaná skutočnosť. Avšak pri správnom prístupe, prešetrení si všetkých skutočností a potrebných náležitostí, kupujúci sa nemusí báť, že by mu vznikol nejaký problém a Vy sa nemusíte báť, že by sa nehnuteľnosť nepredala.

"Najčistejšie riešenie" by bolo také, že priamo z predajnej ceny by boli vyplatené všetky podlžnosti voči poskytovateľom energií a tým pádom sú spokojné všetky tri strany. Všetky potrebné náležitosti naša RK vie zaviesť do kúpnopredajnej zmluvy tak, aby boli jasné podmienky predaja pre obe zmluvné strany. Rozhodne tento stav netreba nechať len vo forme ústnej dohody!

V prípade Vášho záujmu Vám vieme poradiť konkrétnejšie, ak by sme poznali bližšie detaily Vášho prípadu. Budeme radi, ak Vám s predajom Vašej nehnuteľnosti budeme môcť pomôcť, preto nás kedykoľvek môžete kontaktovať aj osobne. Tešíme sa na prípadnú spoluprácu!

S pozdravom,

Stanislava Zamcová

Dobrý deň,

odpoveď na Vašu otázku sa nedá zovšeobecniť, nakoľko každá distribučná spoločnosť má iné podmienky pre zapojenie/novozapojenie energií. V prvom rade je potrebné, aby s predajom súhlasili všetci vlastníci. Čo sa týka predajnej ceny nehnuteľnosti - hlavnú úlohu...

Realitná maklérka RE/MAX Elite, Bratislava

Realitná maklérka RE/MAX Elite, Bratislava

Dobry den,

vlastnim zahradu v zahradkarskej oblasti bez podielu na pristupovej ceste (podiel na ceste zabudli poriesit este majitelia, od ktorych som zahradu kupoval a povodny majitel, na ktoreho je podiel na pristupovej ceste vedeny v LV, uz nezije a jeho dedici to nemaju zaujem riesit). Kamarat, ktory ma v tej lokalite tiez zahradu a ma aj podiel na pristupovej ceste, by mi cast jeho podielu predal, problem je ale v tom, ze svojim pozemkom ruci v banke hypoteku a banka ma tarchu zapisanu aj na jeho podiel na pristupovej ceste. Je v tomto pripade mozne ze by mi cast jeho podielu na pristupovej ceste predal, alebo sa to z dovodu zapisanej tarchy neda, respektive treba poziadat banku o schvalenie?

Dakujem Michal

Odpoveď

Dobrý deň pán Michal,

predaj časti pozemku zaťaženého hypotékou:

- riešenie by som určite hľadala najprv priamo v banke, ochotný sused by si mal nechať bankou vyčísliť zostatok nesplatenej časti hypotéky spolu s poplatkami a tiež by si mal preveriť podmienky banky pre predčasné vyplatenie

- ďalším riešením by mohlo byť prenesenie hypotéky na inú nehnuteľnosť, možno aj na podiel, ktorý by zostal ochotnému susedovi, tu by bol tiež potrebný súhlas banky a susedov pozemok by sa musel novým geometrickým plánom na základe súhlasu banky rozdeliť

- takže rozhodne budete potrebovať súhlas banky.

S pozdravom,

Ing. Tatiana Urbancová

Dobrý deň pán Michal,

predaj časti pozemku zaťaženého hypotékou:

- riešenie by som určite hľadala najprv priamo v banke, ochotný sused by si mal nechať bankou vyčísliť zostatok nesplatenej časti hypotéky spolu s poplatkami a tiež by si mal preveriť podmienky banky pre predčasné vyplatenie...

Realitná maklérka RE/MAX Partners, Malacky

Realitná maklérka RE/MAX Partners, Malacky

Dobrý deň,

vlastním pozemok, ale zatiaľ nie je pripojený na inžinierské siete. Moja otázka by bola, že asi o koľko percent sa zvýši suma pozemku na meter štvorcový, keď by som dal urobiť pripojenia na siete? Povedzme aj pri znaleckom posudku to môže ako ovplyvniť finálnu cenu? Za odpoveď vopred ďakujem. Patrik

Odpoveď

Dobrý deň pán Patrik,

predajná cena pozemku, na ktorom sú inžinierske siete, je samozrejme vyššia, aj z hľadiska znaleckého posudku, ako u pozemku bez sietí. Prepočet je ale individuálny a nedá sa zovšeobecniť. Hlavnú úlohu zohráva lokalita pozemku a dopyt – tj. či je v danej lokalite veľký alebo malý záujem o kúpu pozemkov. V prípade, ak budete mať ďalšie otázky alebo budete chcieť pomôcť pri predaji Vašej nehnuteľnosti, radi Vám budeme nápomocní.

S pozdravom,

Mária Rusňáková

Dobrý deň pán Patrik,

predajná cena pozemku, na ktorom sú inžinierske siete, je samozrejme vyššia, aj z hľadiska znaleckého posudku, ako u pozemku bez sietí. Prepočet je ale individuálny a nedá sa zovšeobecniť. Hlavnú úlohu zohráva lokalita pozemku a dopyt – tj. či je v danej lokalite veľký alebo malý záujem o kúpu pozemkov. V...

Realitný maklér RE/MAX Eden, Košice

Realitný maklér RE/MAX Eden, Košice

Dobrý deň, kde a ako by som sa dostal k informácii, kedy som kúpil byt, bol to cca rok 2003, jedná sa o Košice. Ten byt už nemám, predal som ho niekedy v roku 2010 a nemám ani moju kúpnu zmluvu ,iba tú keď som byt už predával. Aj či sa dá dostať ku kúpno predajnej zmluve , po nejakom čase, napríklad na katastri ,či to archivujú a keď tak koľko rokov.

Dakujem

Roman

Odpoveď

Dobrý deň p. Roman

Kataster nehnuteľností uchováva všetky zmluvy od roku 1964. No pokiaľ nepotrebujete z tejto zmluvy žiadne bližšie informácie, okrem tej, kedy ste nadobudol byt, tak Vám v záujme úspory času určite odporúčam preštudovať si kúpno-predajnú zmluvu z r. 2010,  ktorú máte a tam, v časti "predmet zmluvy", kde sú zapísané všetky údaje o nehnuteľnosti, by ste mali v spodnej časti nájsť odsek "titul nadobudnutia" prevádzaných nehnuteľnosti, ktorý by mal znieť asi takto:

"Predávajúci je výlučným vlastníkom prevádzaných nehnuteľností titulom nadobudnutia: Rozhodnutie o povolení vkladu Kúpnej zmluvy V-0904/2003 zo dňa 2.3.2003" 

Naša kancelária tento údaj zapisuje na každú zmluvu, neviem ale, či to praktizuje aj realitná kancelária, cez ktorú ste byt predávali.

Pokiaľ nie, ostáva Vám už len ísť osobne na kataster, so sebou si zoberte kúpno-predajnú zmluvu a doklady, aby ste sa mohli preukázať a tam Vám už poskytnú všetky potrebné informácie.

S pozdravom

Peter Zakuťanský

Dobrý deň p. Roman

Kataster nehnuteľností uchováva všetky zmluvy od roku 1964. No pokiaľ nepotrebujete z tejto zmluvy žiadne bližšie informácie, okrem tej, kedy ste nadobudol byt, tak Vám v záujme úspory času určite odporúčam preštudovať si kúpno-predajnú zmluvu z r. 2010,  ktorú máte a tam, v časti "predmet zmluvy", kde sú...

Majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Absolute, Bratislava

Majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Absolute, Bratislava

Dobrý deň,

radi by sme poprosili o radu ohľadom uhradenia sprostredkovateľskej provízie pre realitnú agentúru. Kupujeme pozemok, ktorý nám sprostredkováva realitný maklér /mimo siete RE/MAX/. S agentúrou máme uzatvorenú zmluvu, kde je uvedená výška sprostredkovateľskej provízie. Je pripravená aj kúpno-predajná zmluva, kde sme ale zistili, že informácie, ktoré nám o pozemku poskytla agentúra sú neúplné a nezodpovedajú skutočnosti. Všetky informácie sme si museli sami zistiť. Napriek tomu, chceme kúpnu zmluvu uzavrieť a pozemok zakúpiť. Naša otázka sa týka samotnej provízie. Nakoľko nám agentúra okrem kontaktu na predávajúceho, neposkytla žiadne iné správne informácie, myslíme si, že nemajú právo na sprostredkovateľskú províziu v plnej výške. Ako máme ďalej postupovať? Uhradiť celú sumu podľa sprostredkovateľskej zmluvy, ktorú sme podpísali a následne svoje požiadavky uplatniť buď dohodou, alebo súdnou cestou. Druhá možnosť je sumu neuhradiť, hneď riešiť situáciu právnou cestou a riskovať tak neuzavretie kúpnej zmluvy na pozemok.

Roman

Odpoveď

Dobrý deň, pán Roman,

ďakujeme za váš email a prejavanú dôveru.

 

Poradiť vám iba na základe vami poskytnutých informácií bez toho, aby som poznal znenie zmluvy, ktorú ste uzavrel s realitnou agentúrou, je veľmi obtiažne.

V každom prípade však predpokladám, že máte riadne a platne uzatvorenú sprostredkovateľskú zmluvu na kúpu nehnuteľnosti v písomnej podobe, v ktorej sú jasne definované kritéria vami hľadanej nehnuteľnosti a podmienky vzájomnej spolupráce upravujúce aj výšku provízie. O tom za akých podmienok a či vôbec má realitná agentúra právny nárok na províziu v plnej alebo čiastočnej výške, pojednáva štandardne práve sprostredkovateľská zmluva.

V takejto zmluve sa zvyčajne v časti pomenovanej ako „Povinnosti zmluvných strán“ a pod., okrem vašich povinností nachádza aj presná špecifikácia toho, aké povinnosti má realitná agentúra a aké služby a ich rozsah vám za províziu má poskytnúť.

Pokiaľ ste sa napríklad písomne dohodli na zľave z provízie v prípade, ak si niektoré informácie alebo činnosti štandardne zabezpečované realitnou agentúrou zabezpečíte sám, tak máte vyhrané. Samozrejme ak by ste takúto dohodu nemal, vždy existuje možnosť dohodnúť sa aj dodatočne. Spomenul ste však, že je už nachystaný aj návrh kúpnej zmluvy a realitná agentúra by to teda naopak mohla vnímať, že žiadate zľavu už po ich takmer kompletne odvedenej práci a nesúhlasili by s dodatočnou dohodou o zľave. Pokiaľ vám však napríklad realitná agentúra nesprostredkovala to, na čom ste sa dohodli, resp. nesplnila svoje povinnosti, nárok na províziu mať nemusí.

Ak napriek tomu, že nie ste spokojný s rozsahom a kvalitou poskytnutých služieb, províziu v plnej výške zaplatíte, tým ich právny nárok uznáte. Následne ak by ste sa súdnou cestou snažili získať časť provízie späť, môže to byť veľmi obtiažne, nakoľko vy budete musieť preukázať, že realitná agentúra nesplnila to čo mala plniť v zmysle zmluvy.

Chápem vašu obavu, že pokiaľ by ste naopak províziu neuhradil, úspešnosť obchodu môže byť ohrozená. Sprostredkovateľ by však mal vždy konať v záujme klienta a preto verím, že by to nedopadlo neuzavretím obchodu, ktorý je v konečnom dôsledku vzťahom medzi predávajúcim a kupujúcim. Odporúčam vám skúsiť sa dohodnúť a otvorene sa baviť o dôvodoch vašej nespokojnosti s prácou realitnej agentúry. Možnosť riešiť to súdnou cestou by mala byť tá posledná.

 

Pokiaľ chcete mať stopercentú istotu v tom, ako postupovať, obráťte sa prosím na ktorúkoľvek advokátsku kanceláriu. Do budúcna vám môžem len odporučiť, aby ste si vyberali vždy overeného realitného sprostredkovateľa a prajem vám hlavne, aby všetko dopadlo k vašej spokojnosti.

 

S pozdravom,

Mgr. Ing. Alexander Krajňak

 

Dobrý deň, pán Roman,

ďakujeme za váš email a prejavanú dôveru.

 

Poradiť vám iba na základe vami poskytnutých informácií bez toho, aby som poznal znenie zmluvy, ktorú ste uzavrel s realitnou agentúrou, je veľmi obtiažne.

...
Realitný maklér RE/MAX Family, Nitra

Realitný maklér RE/MAX Family, Nitra

Dobrý deň,
- Byt som kúpil v júli 2011 spolu s mojou mamou, každý v 1/2 sme sa stali 13.07.2011 vlastníkmi bytu.
- Byt sme kúpili za 63.000,-€ a to 13.500,-€ v hotovosti a 49.500,-€ na úver
- v januári 2013 odkúpila moja partnerka od mojej mami jej 1/2 bytu za 100,-€ a 23.01.2013 sa stala vlastníčkou 1/2 bytu,
- v júni 2014 sme sa s partnerkou zosobášili a stále sme vlastníci bytu, každý v 1/2,
- v júli 2016 chceme predať byt za 70.000,-€, ja, keďže budem vlastníkom bytu 5 rokov, budem oslobodený od dane z príjmu. Moja manželka by mala platiť daň z príjmu.
Je možné predať každý svoju polovicu za inú sumu aby manželke nevznikol vysoký príjem keďže byt nadobudla za 100€. Alebo či je nejaká možnosť aby manželke nevznikol taký vysoký príjem.

Za skoré vybavenie ďakujem,

Robert

Odpoveď

Dobrý deň pán Róbert,

ďakujeme za Vašu otázku do poradne a za veľmi presný popis Vašej situácie s bytom.  V podstate ste si na danú otázku i sám našiel správnu odpoveď. Suma, za akú sa každý vlastník rozhodne odpredať svoju časť nehnuteľnosti,  je iba na dohode podielových spoluvlastníkov. Rovnako je tomu teda i vo Vašom prípade. Nakoľko ste nehnuteľnosť  s manželkou nadobudli ešte pred sobášom do podielového spoluvlastníctva, každý v pomere ½ k celku, môžete každý svoju polovicu predať za sumu podľa vlastného uváženia, čo je potrebné následne uviesť i do Kúpnej zmluvy.

V prípade ďalších otázok Vám radi poradíme.

S pozdravom,

Mgr. Mária Ševčí­ková
certifikovaný partner predaja

Dobrý deň pán Róbert,

ďakujeme za Vašu otázku do poradne a za veľmi presný popis Vašej situácie s bytom.  V podstate ste si na danú otázku i sám našiel správnu odpoveď. Suma, za akú sa každý vlastník rozhodne odpredať svoju časť nehnuteľnosti,  je iba na dohode podielových spoluvlastníkov. Rovnako...

Realitný maklér RE/MAX Benard, Poprad

Realitný maklér RE/MAX Benard, Poprad

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, či je možné predať byt, ktorý je vo vlastníctve cca 2-3 roky a bola zobratá naň hypotéka.
Ďakujem pekne,
Miriama

Odpoveď

Vážená pani Miriama, krásny a slnečný deň Vám želám,

Váš byt sa samozrejme predať dá, aj keď ste si na jeho kúpu požičali vo forme hypotekárneho úveru.

Pri predaji bytu do 5 rokov od jeho nadobudnutia si len treba uvedomiť tú vec, že z jeho rozdielu predajnej a nadobúdacej ceny budete platiť 19% daň z príjmu, po odrátaní preukázateľných nákladov s jeho nadobudnutí a rekonštrukciou. Teda, ak ste Váš byt aj rekonštruovali a máte od tejto rekonštrukcie aj doklady, bločky, faktúry, výborne, lebo daň z príjmu budete platiť len z toho rozdielu. Lepšie povedané, ak ste byt kúpili za 100.000,-, rekonštruovali ste ho za 15.000,- a predávate ho za 120.000,-, 19% daň budete platiť  len z 5.000,- (120.000-(100.000+15.000))=5.000, čo je 950,- euro, ktoré uvediete v daňovom priznaní, potom so všetkými príjmami alebo to Vám Vaša ekonómka iste poradí. A nezabudnite, do mesiace po jeho predaji, nahláste zmenu na mestský úrad, nech je všetko v poriadku. :)

S hypotékou, ako spomínate tiež problém nebude, len, keď byt predáte, najprv ide výťažok z jeho predaja na uspokojenie pohľadávky banke, teda až potom, to, čo sa zvýši, ostane Vám ako jeho majiteľke. No a koľko pôjde z predaja bytu banke záleží na podmienkach úverovej zmluvy, ktorú ste si s financujúcou hypotekárnou bankou vopred pred čerpaním úveru dohodli, možno samostatne a možno prostredníctvom hypotekárneho špecialistu, ktorého by som odporúčal teraz osloviť. Iste Vám rád vysvetlí, aké poplatky za predčasné splatenie úveru Vás čakajú. Možno žiadne a možno len treba správne zvoliť termín, ku ktorému sa rozhodnete banku o predčasné splatenie Vášho úveru požiadať. Pokojne sa o tom sním alebo v banke poraďte, cesta tu určite je.

Ako správne predaj Vášho bytu nastaviť a zladiť všetky dokumenty s bankou alebo na katastri a prispôsobiť ich aj želania a očakávaniam budúcich jeho majiteľov, ktorí sa iste tešia na skoré sťahovanie doň, aby išlo všetko hladko by som odporučil poradiť sa niekým, kto sa tomu venuje už dlhšie a máte k nemu dôveru.

Pokojne sa popýtajte svojich známych, ktorý realitný maklér je vo Vašej lokalite doma, s ktorým oni mali dobré skúsenosti a kto je podľa nich výnimočný a má skvelú reputáciu. Potom si ho „preklepnite“ a požiadajte ho o kontakt na klientov, ktorým už obchod realizoval a pobavte sa s nimi o tom, ako im to celé prebiehalo. S úplným kľudom sa takto stretnite aj s dvoma, tromi maklérmi a urobte si vlastný úsudok a ten, ktorý si Vašu dôveru získa, toho sa držte. Som presvedčený, že spolu veci dotiahnete do úspešného konca a predá Vám ten Váš byt s maximálnym ziskom a včas.

Ja pracujem pre realitnú kanceláriu RE/MAX Benard a som maklérom pre Košice. Inšpirujte sa mojou prácou na www.peterbadida.sk, kde nájdete ako a čo robím pre svojich klientov a potom držím palce v tom Vašom prípade.

Poteší ma, ak o výsledku od Vás dostanem správu alebo fotku o iste zdarnom konci toho Vášho príbehu.

S úctou,
Peter Badida.

Vážená pani Miriama, krásny a slnečný deň Vám želám,

Váš byt sa samozrejme predať dá, aj keď ste si na jeho kúpu požičali vo forme hypotekárneho úveru.

Pri predaji bytu do 5 rokov od jeho nadobudnutia si len treba uvedomiť tú vec, že z jeho rozdielu predajnej a nadobúdacej ceny budete platiť 19% daň z príjmu, po odrátaní preukázateľných nákladov s...

Henrieta Lukovicsova - Riaditelka realitnej kancelarie RE/MAX Gold

Riaditeľ realitnej kancelárie RE/MAX Gold, Bratislava

Dobrý deň,
chcem sa opýtať, keď ideme kupovať byt v Rajke. Aká je výška dane pri kúpe nehnuteľnosti?
Ďakujem,
Dominika

Odpoveď

Dobrý deň Dominika,
Pri kúpe nehnuteľnosti v Maďarsku sú dane z prevodu nehnuteľnosti vo výške 4% z kúpnej ceny.

Oslobodenie:
Pri kúpe novostavby (kde je majiteľ developer), to znamená že Vy budete ako prvá majiteľka evidovaná na katastri, ste oslobodená do výšky 1.500.000,- Huf (cca 50.000,- Eur). Platíte 4% len z rozdielu.

Príklady:
Novostavba (kúpa ako prvá majiteľka) : Cena povedzme 65.000,- Eur , z 50.000,- Eur ste oslobodená a z 15.000,- Eur platíte 4% čiže 600,- Eur
Nehnuteľnosť kde už je majiteľ, čiže Vy budete už druhá majiteľka: Cena 65.000,- Eur, platíte 4% čiže 2.600,- Eur.

Pokiaľ máte záujem, s dôverou sa na nás obráťte, radi Vám pomôžeme. Poznáme dôkladne nehnuteľnosti v Rajke a vieme Vám poradiť, čo je pre Vás výhodne kúpiť.

S pozdravom,
Henrieta Lukovicsová
riaditeľka kancelárie

Dobrý deň Dominika,
Pri kúpe nehnuteľnosti v Maďarsku sú dane z prevodu nehnuteľnosti vo výške 4% z kúpnej ceny.

Oslobodenie:
Pri kúpe novostavby (kde je majiteľ developer), to znamená že Vy budete ako prvá majiteľka evidovaná na katastri, ste oslobodená do výšky 1.500.000,- Huf (cca 50.000,- Eur). Platíte 4% len z rozdielu.

Príklady:
Novostavba (kúpa ako prvá...

Mária Hangácsiová - Majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX MINI, Rimavská Sobota

Majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX MINI, Rimavská Sobota

Chcem predať byt a moja otázka je, či môžem predať byt, keď pivnica, ktorá patrí k bytu je v prenájme (nepoužíval som a dal som do prenájmu).
ďakujem a s pozdravom
Peter. Š.

Odpoveď

Dobrý deň pán Peter,

 

Za predpokladu, že máte v osobnom vlastníctve byt, ktorý predávate  (nie je to v družstevnom vlastníctve),  byt môžete predať, ak upovedomíte kupujúceho, že pivnicu máte prenajatú. Sú vtedy dve alternatívy:

  1. Vy, ako terajší majiteľ bytu, vypoviete nájomnú zmluvu s nájomcom, podľa toho, ako sa dohodnete, buď dohodou alebo s 3 mesačnou výpovednou lehotou a následne až po ukončení nájmu predáte byt kupujúcemu, ak samozrejme kupujúci je ochotný počkať.

  2. Budúci majiteľ – kupujúci  súhlasí s nájomníkom a prepracuje sa nájomná zmluva na meno nového majiteľa bytu.

V prípade ďalších otázok ma kedykoľvek kontaktujte emailom alebo telefonicky, rada Vám budem nápomocná.

Príjemný deň Vám želám,

 

Mária Hangácsiová

Majiteľ - Owner

 

RE/MAX MINI

Hlavné námestie 14

979 01 Rimavská Sobota

Dobrý deň pán Peter,

 

Za predpokladu, že máte v osobnom vlastníctve byt, ktorý predávate  (nie je to v družstevnom vlastníctve),  byt môžete predať, ak upovedomíte kupujúceho, že pivnicu máte prenajatú. Sú vtedy dve alternatívy:

  1. Vy, ako terajší majiteľ bytu, vypoviete...

Alexandra Grič, majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Bývajte lepšie, Pezinok

Majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Bývajte lepšie, Pezinok

Touto cestou by sme sa chceli opýtať, že pri predaji nehnuteľnosti, kto platí popatky, predávajúci, alebo dediči. Ktorá suma sa delí medzi dedičov? Za info veľmi pekne ďakujem a ostávam s pozdravom:
Julia

Odpoveď

Dobrý deň pani Júlia,

z Vašej otázky to nie je úplne zrejmé, ale predpokladám, že ste zdedili nehnuteľnosť, ktorú následne plánujete predať.

 

Pri predaji bez sprostredkovateľa je vždy vecou dohody medzi zmluvnými stranami, kto hradí ktoré poplatky.

Ak predávate prostredníctvom realitnej kancelárie, náklady spojené s obchodom, vrátane správnych poplatkov, poplatkov za overenie podpisov atď., znáša realitná kancelária a sú zahrnuté v jej provízii.

Provízia je súčasťou predajnej ceny nehnuteľnosti.

Medzi predávajúcich sa tak rozdelí suma rovnajúca sa predajnej cene nehnuteľnosti znížená o sprostredkovateľskú províziu.

   

Dúfam, že som Vám svojimi odpoveďami pomohla a v prípade, že budete mať ďalšie otázky, prípadne by ste radi zverili predaj Vašej nehnuteľnosti realitnej kancelárii, budem rada, ak sa na nás s dôverou obrátite.

 

S pozdravom,

 
Alexandra Grič
RE/MAX Bývajte lepšie
Mobil: +421 905 19 19 19
www.byvajtelepsie.sk

Dobrý deň pani Júlia,

z Vašej otázky to nie je úplne zrejmé, ale predpokladám, že ste zdedili nehnuteľnosť, ktorú následne plánujete predať.

 

Pri predaji bez sprostredkovateľa je vždy vecou dohody medzi zmluvnými stranami, kto hradí ktoré poplatky.

...
Rudolf Pauke - Majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Family, Nitra

Majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Family, Nitra

Dobrý deň,
máme záujem kúpiť pozemok od spoluvlastníkov, 4 z 10 chcú pozemok predať, sú to súrodenci, my tam máme tiež podiel, títo 4 spoluvlastníci chcú svoj podiel predať tak, aby boli všetci uvedený na jednej zmluve ako predávajúci a jeden kupujúci, mi máme uhradiť náklady na realitnú kanceláriu, ktorá by zmluvu a návrh na vklad zabezpečila. Nehnuteľnosť - záhrada sa nachádza v Nitre. Otázka je koľko by stáli služby, a je možné uzatvoriť jednu zmluvu, kde budú uvedení títo 4 spoluvlastníci, aby sa uhradil správe katastra len jeden poplatok 66 eur. Ďakujem.
Andrej

Odpoveď

Dobrý deň p. Andrej,

s uvedeného textu nie je zrejmé, či plánujete kúpiť pozemok v celosti, alebo len určitú časť z daného pozemku, t.j. určitý spoluvlastnícky podiel od viacerých spoluvlastníkov, pričom zvyšná časť pozemku zostane v spoluvlastníctve ostatných spoluvlastníkov.

Ak chcete nadobudnúť vlastnícke právo k pozemku v celosti, ktorý je vo vlastníctve viacerých spoluvlastníkov vrátane Vás, tak je potrebné, aby s predajom súhlasili všetci spoluvlastníci. Pokiaľ plánujete kúpiť pozemok v celosti do svojho výlučného vlastníctva, kúpnu zmluvu musia podpísať všetci spoluvlastníci, pričom je možné vypracovať len jednu kúpnu zmluvu, kde ako strana predávajúcich budú obsiahnutí všetci spoluvlastníci a za stranu kupujúcich budete uvedený vy.

Pokiaľ ale chcete odkúpiť len určitý spoluvlastnícky podiel na pozemku od ďalších spoluvlastníkov, tak kúpnu zmluvu je potrebné vyhotoviť len jednu, kde budú ako strana predávajúcich spomenutí títo spoluvlastníci spoločne.

Ak by ste chceli využiť služby našej realitnej kancelárie, tak právne zastrešenie takéhoto obchodu je 500,- Eur.

S pozdravom
Ing. Rudolf Pauke
RE/MAX Family
Podzámska 18
949 01 Nitra, Slovakia
MOBIL: +421(0)918 981 029

Dobrý deň p. Andrej,

s uvedeného textu nie je zrejmé, či plánujete kúpiť pozemok v celosti, alebo len určitú časť z daného pozemku, t.j. určitý spoluvlastnícky podiel od viacerých spoluvlastníkov, pričom zvyšná časť pozemku zostane v spoluvlastníctve ostatných spoluvlastníkov.

Ak chcete...

Majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX NAMAX, Nové Mesto nad Váhom

Majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX NAMAX, Nové Mesto nad Váhom

Dobry den.
Chcel by som Vas poprosit o radu resp.informaciu k dani z predaja nehnutelnosti.
Moja matka spolu so svojou sestrou boli spolu-vlastnickami pozemkov o rozlohe 1386 m2 a rodinneho domu postaveneho na jednej z parciel,ich spoluvlastnicky podiel bol po 1/2.
V roku 2012 sa dohodli na vysporiadani podieloveho spoluvlastnictva,mojej mame pripadol pozemok o velkosti 914m2 a jej sestre pozemok o velkosti 472m2 a rodinny dom.Za tymto ucelom bol vytvoreny geometricky plan a boli vytvorene nove parcely,aby sa mohol spolocny majetok vysporiadat.V case vysporiadania boli moja mama a jej sestra vlatnickami spominanych nehnutelnosti viac ako 5 rokov.Cely pozemok,ktory pozostaval z viacerych parciel bol preparcelovany.Nasledne v roku 2013 mi mama darovala novo-vzniknute pozemky.Tie sme sa rozhodli predat a snazime sa zistit,ci by som bol povinny platit dan z predaja nehnutelnosti,kedze pozemky vlastnim menej ako 5 rokov.Co sa mi podarilo zistit,tak vychodiskovy-rozhodujuci stav je v case darovania pozemkov mne mojou matkou a to,ci by bola moja matka oslobodena od platenia dane v case darovania alebo nie,ak by ich v tom case predavala.Mama bola sice spoluvlastnickou v pomere 1/2 spominanych pozemkov,ale boli vytvorene nove parcely,aj ked na tom istom kuse zeme.Prosim Vas o odborne stanovisko k danemu pripadu.
Dakujem.
S pozdravom Patrik B.

Odpoveď

Dobrý deň pán Patrik,

za rozhodujúci deň pre posúdenie povinnosti platiť daň z predaja nehnuteľnosti vo Vašom prípade je nutné považovať deň, ktorým Vám bola nehnuteľnosť Vašou matkou darovaná, teda v roku 2013, konkrétne deň kedy bol povolený vklad na Katastri nehnuteľností.
Pokiaľ predáte nehnuteľnosť do 5 rokov od jej nadobudnutia a to aj z titulu darovania, budete povinný zaplatiť daň z predaja nehnuteľnosti v celkovej výške 19% plus 14% zdravotné odvody.
Od dane a odvodu bude oslobodená čiastka, ktorou ste nehnuteľnosť zhodnotili. Zároveň je možné ako oprávnený náklad zahrnúť aj tzv. reprodukčnú obstarávaciu cenu, za ktorú možno považovať cenu stanovenú znaleckým posudkom v čase jeho darovania, alebo aj iným dôkazným dokumentom o výške ceny nehnuteľnosti v čase darovania.
V prípade Vášho záujmu Vám vieme poradiť konkrétnejšie, ak by sme poznali bližšie detaily Vášho prípadu. Budeme radi, ak Vám s predajom Vašej nehnuteľnosti budeme môcť pomôcť, preto nás kedykoľvek môžete kontaktovať aj osobne.
Prajeme Vám všetko najlepšie v novom roku a tešíme sa na prípadnú spoluprácu!
S pozdravom
Miroslav Švehla
RE/MAX NAMAX
J. Weisseho 10
915 01 Nové Mesto nad Váhom

Dobrý deň pán Patrik,

za rozhodujúci deň pre posúdenie povinnosti platiť daň z predaja nehnuteľnosti vo Vašom prípade je nutné považovať deň, ktorým Vám bola nehnuteľnosť Vašou matkou darovaná, teda v roku 2013, konkrétne deň kedy bol povolený vklad na Katastri nehnuteľností.
...
Realitný maklér RE/MAX Rigt Way, Bratislava

Realitný maklér RE/MAX Rigt Way, Bratislava

Dobrý deň,

chcel by som sa opýtať, po akom čase od nadobudnutia nehnuteľnosti (byt) v Rakúsku je možné ho predať bez toho, aby som platil dan z predaja. Vlastník bytu som vyše 5 rokov, trvalé ani prechodné bydlisko som v ňom nemal. Pri kúpe som mal info, že v Rakúsku je potrebné byť vlastníkom 10 rokov alebo mať 2 roky prihlásené trvalé bydlisko. Ako to teda je?

Ďakujem,
M.A.

Odpoveď

Dobrý deň,

v Rakúsku bola v roku 2012 zavedená daň zo zisku predaja nehnuteľností vo výške 25% zo zisku, ktorú platí predávajúci. Táto daň má početné prechodné ustanovenia a výnimky. Kupujúci, ktorý kupuje nehnuteľnosť z dôvodu investície s úmyslom takúto nehnuteľnosť o pár rokov predať, by teda nemal zabudnúť, že pri predaji bude zrejme musieť zaplatiť daň zo zisku, pokiaľ nie je z platenia tejto dane oslobodený. Asi najdôležitejšia výnimka sa týka trvalého bydliska. Pokiaľ má predávajúci pred predajom minimálne dva roky nepretržité trvalé bydlisko v nehnuteľnosti, daň zo zisku platiť nemusí.

Moja osobná skúsenosť je, že už pri prvej návšteve notára, cez ktorého hodlá predávajúci uskutočniť predaj, dostane informáciu či musí platiť daň zo zisku a približne v akej výške, lebo je tam naozaj dosť výnimiek a možnosť odpočítať určité investície atď..

V prípade ďalších otázok Vám radi poradíme.

S pozdravom,
Milena Delinčakova
RE/MAX Right Way

Dobrý deň,

v Rakúsku bola v roku 2012 zavedená daň zo zisku predaja nehnuteľností vo výške 25% zo zisku, ktorú platí predávajúci. Táto daň má početné prechodné ustanovenia a výnimky. Kupujúci, ktorý kupuje nehnuteľnosť z dôvodu investície s úmyslom takúto nehnuteľnosť o pár rokov predať, by teda nemal zabudnúť, že pri predaji bude zrejme musieť zaplatiť daň zo zisku, pokiaľ nie je z...

Jana Remenárová - Hypotekárna špecialistka

Hypotekárna špecialistka RE/MAX Plus, Bratislava

Paragraf v novom zákone o úveroch, platnom od 21.3.2016, o tom, že banky budú môcť vystaviť najviac poplatok vo výške 1% z predčasne splatenej istiny sa bude vzťahovať i na hypotéky uzavreté pred účinnosťou tohto zákona? Čiže ak mám hypotéku z roku 2014 a v zmluve mám napísaných 5% z predčasne splatenej istiny, tak ak predčasne splatím istinu po marci 2016 zaplatím banke len poplatok 1% z predčasne splatenej istiny?

Ďakujem
Vladimír G.

Odpoveď

Dobrý deň Vladimír,

poplatok za predčasné splatenie úveru vo výške maximálne 1%, ktorý prináša nový zákon o úveroch na bývanie od 21.3.2016 sa bude vzťahovať na všetkých klientov, ktorí majú poskytnutý úver na bývanie. Dňom účinnosti zákona musia tento poplatok akceptovať všetky banky, nakoľko im to vyplýva zo zákona. Účtovaním vyššieho poplatku ako 1% by banka porušovala zákon. V prípade ďalších otázok nás môžete kedykoľvek kontaktovať na tel. č.: 0907719032.

Dobrý deň Vladimír,

poplatok za predčasné splatenie úveru vo výške maximálne 1%, ktorý prináša nový zákon o úveroch na bývanie od 21.3.2016 sa bude vzťahovať na všetkých klientov, ktorí majú poskytnutý úver na bývanie. Dňom účinnosti zákona musia tento poplatok akceptovať všetky banky, nakoľko im to vyplýva zo zákona. Účtovaním...

Beata Jurickova

Majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Reality Art, Rimavská Sobota

Dobry den,

planujem kupit pozemok. Je vedeny ako orna poda. Je to ale pozemok na novovybudovanej ulici, kde uz prebieha vystavba. Je potrebne prekvalifikovat druh pozemku? V akom stave je zvykom mat inzinierske siete, ak sa predava aj so sietami a je to zaratane do ceny? Na hranici pozemku su vyvedene elektricky kabel, plynova rura, odpadova rura, vodovodna rura. Mam ziadat vyvedenie do elektrickej skrinky, odpadovej sachty, vodovodnej sachty? Alebo si toto zvycajne uz zabezpecuje kupujuci?

Vdaka,
Peter H.

Odpoveď

Dobrý deň pán PETER,

áno, po vypracovaní projektu na výstavbu domu je potrebné vyňať pozemok pod stavbou a zmeniť druh pozemku na zastavané plochy a nádvoria.

 

O vyňatí poľnohospodárskej pôdy z fondu rozhoduje obvodný pozemkový úrad so sídlom v okresnom meste. Základnými kritériami pre jeho rozhodnutie o odňatí z pôdneho fondu je príslušnosť pozemku k zastavanému územiu obce (údaj o príslušnosti je na liste vlastníctva) a veľkosť plochy, ktorá sa má zastavať. To znamená, že sa nemení druh pozemku na celej parcele, ale sa vyníma iba časť pozemku, ktorá je pod plánovanou stavbou. Z tejto plochy sa vytvára nová parcela na liste vlastníctva, na tento účel geodet vyhotoví geometrický plán.

 

Podľa zákona č. 220/2004 na nepoľnohospodárske účely možno použiť poľnohospodársku pôdu len na základe rozhodnutia o odňatí poľnohospodárskej pôdy. Rozhodnutie o odňatí vydáva orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy, v ktorého obvode sa poľnohospodárska pôda navrhovaná na odňatie nachádza. Rozhodnutie o odňatí nie je potrebné vydať, ak ide o umiestnenie signálov, stabilizačných kameňov a iných značiek na geodetické účely, na vstupné šachty, prečerpávacie stanice, vrty a studne, stožiare alebo iné objekty nadzemného a podzemného vedenia a výmera jednotlivých uvedených objektov nepresiahne 25 m2 a ak ide o jednorazovú zmenu druhu pozemku do 15 m2, prípadne ak ide o výmeru odnímanej plochy do 500 m2 v hraniciach zastavaného územia obce. Ako sa postupuje v jednotlivých prípadoch?

 

>>Pripravovaný zámer stavby na pozemku v zastavanom území obce s plochou do 500 m2

Je potrebné podať si na obvodný pozemkový úrad žiadosť o stanovisko k pripravovanému zámeru na poľnohospodárskej pôde. K žiadosti treba doložiť výpis z listu vlastníctva (overený s kolkom nie starší ako 3 mesiace), kópiu katastrálnej mapy pre vynímaný pozemok (overenú s kolkom), vyjadrenie obecného úradu k súladu zámeru s územným plánom a fotokópiu situácie osadenia stavby v projektovej dokumentácii. Poplatok za žiadosť je 3€ vo forme kolkov . Vzor žiadosti nájdete v sekcii na stiahnutie.

 

>>Pripravovaný zámer stavby na pozemku v zastavanom území obce s plochou nad 500 m2

Je potrebné podať si na obvodný pozemkový úrad žiadosť o trvalé odňatie z poľnohospodárskej pôdy. K žiadosti sa prikladá projektová dokumentácia (osadzovací výkres stavby), bilancia skrývky humusového horizontu pôdy (spracuje oprávnená osoba z oblasti pôdoznalectva), výpis z listu vlastníctva s BPEJ (originál s kolkom nie starší ako 3 mesiace), kópia katastrálnej mapy (originál s kolkom) s vyznačením parciel na odňatie, geometrický plán plôch navrhovaných na odňatie (1x originál, 1x fotokópia), potvrdenie o BPEJ (bonitno-pôdno ekologická jednotka) (ak bol v k.ú ukončený ROEP, vydá príslušná správa katastra na LV, ak nebol vydá pozemkový úrad za poplatok 8 €), vyjadrenie dotknutých orgánov štátnej správy a samosprávy (obecný úrad), právoplatné územné rozhodnutie (ak nebolo vydané potvrdenie stavebného úradu o zlúčení územného a stavebného konania), vyjadrenie užívateľa poľnohospodárskej pôdy. Pokiaľ konečná výmera záberu presiahne 1000 m2, prípadne ak obec nemá spracovaný územný plán, alebo ak zámer nie je v súlade s územným plánom, predkladá sa aj Súhlas obvodného pozemkového úradu v krajskom meste podľa § 13 - 15 zákona s budúcim možným použitím poľ. pôdy na stavebné zámery. Poplatok za žiadosť je 33€ vo forme kolkov . Vzor žiadosti nájdete v sekcii na stiahnutie.

 

Cena pozemku závisí od toho v akom stave sú inžinierske siete. Keď sú na hranici pozemku, považuje sa to za pozemok s inžinierskymi sieťami a ostatné pripojenia si už robí kupujúci podľa projektu na výstavbu rodinného domu.

Ak sa obrátite na našu kanceláriu RE/MAX Reality Art v Rimavskej Sobote, naši makléri Vám budú vždy nápomocní.

 

S pozdravom,

Beata Juríčková

Dobrý deň pán PETER,

áno, po vypracovaní projektu na výstavbu domu je potrebné vyňať pozemok pod stavbou a zmeniť druh pozemku na zastavané plochy a nádvoria.

 

O vyňatí poľnohospodárskej pôdy z fondu rozhoduje obvodný pozemkový úrad so sídlom v okresnom...

Realitný maklér RE/MAX Dynamic, Bratislava

Realitný maklér RE/MAX Dynamic, Bratislava

Dobrý večer,

chceli by sme kupit trojizbový rodinný domček v Rajke. Momentálne máme vybavenú hypotéku v banke na Slovensku. Chcem sa spýtať na najlepší spôsob ako to vybaviť, vieme založiť byt na Slovensku, ale bola by som rada, keby to nebolo na 30 rokov. Viete mi poradiť nejaké možnosti?

Ďakujeme,
Simona S.

Odpoveď

Dobrý deň pani Simona,

najčastejšia forma financovania pri kúpe nehnuteľnosti v Maďarsku slovenskými občanmi je hotovosť získaná predajom, alebo založením nehnuteľnosti na Slovensku. Maďarské banky v súčasnosti poskytujú úvery len v HUF a to spravidla vo výške max. 60 % z ceny nehnuteľnosti, teda 40 % je potrebné mať vlastné zdroje. Úroky sú výške asi 4,5 % a doba splácania je 1 - 20 rokov.

Ak by ste kedykoľvek potrebovali využiť naše služby alebo poradenstvo, budeme veľmi radi, ak sa na nás obrátite. Naša kancelária RE/MAX Dynamic sídli na Pribišovej ulici č. 6, v Bratislave.

S pozdravom

Rudolf Hajto
Certifikovaný maklér 2. stupňa
mobil:+421 905 616 470
RE/MAX Dynamic
Pribišova 6
841 05 Bratislava
e-mail: rudolf.hajto@re-max.sk

http://www.re-max.sk/rudolfhajto

Dobrý deň pani Simona,

najčastejšia forma financovania pri kúpe nehnuteľnosti v Maďarsku slovenskými občanmi je hotovosť získaná predajom, alebo založením nehnuteľnosti na Slovensku. Maďarské banky v súčasnosti poskytujú úvery len v HUF a to spravidla vo výške max. 60 % z ceny nehnuteľnosti, teda 40 % je potrebné mať vlastné...

Manager RE/MAX Attractive, Dunajská Streda

Manager RE/MAX Attractive, Dunajská Streda

Dobry den,

chceli by sme predat poschodovy rodinny dom v obci Muzla. mame na nom tarchu z PSS, lebo sa kupoval na uver. Zatial este cakame na dedicske konanie kedze mi otecko zomrel a bol aj on vlastnikom, druha polovica patri mamicke. Mame sancu takyto dom predat?

Dakujem. Henrieta

Odpoveď

Dobrý deň pani Henrieta, 

v každom prípade treba počkať na ukončenie dedičského konania a to s právoplatným rozhodnutím o dedičstve. Je potrebné informovať aj banku, ktorá má na nehnuteľnosti záložné právo so skutočnosťou, že otecko zomrel a dohodnúť s ňou podmienky predčasného splatenia úveru.

V prípade, že už máte konkrétneho kupujúceho a máte s nim dohodnuté podmienky, je potrebné si od banky vyžiadať súhlas s predčasným splatením úveru a vyčíslenie zostatku úveru. Všetko musí byť právne podchytené v Kúpnej zmluve. Platobné podmienky závisia od toho, či kupujúci financuje nehnuteľnosť prostredníctvom hypotekárneho úveru alebo z vlastných zdrojov.

V každom prípade PSS vydá súhlas s výmazom záložného práva (kvitancia) až po vyplatení zostatku úveru. Následne PSS posiela uvedený súhlas na Katastrálny úrad, aby začal konanie o výmaz záložného práva, ktoré bolo zriadené v prospech PSS po poskytnutí úveru.

V prípade ďalších otázok sme Vám k dispozícii.

S pozdravom,

Štefan Mátis
manager kancelárie
mobil:+421 908 602 308
RE/MAX Attractive
Hlavná 28/7
929 01 Dunajská Streda

Dobrý deň pani Henrieta, 

v každom prípade treba počkať na ukončenie dedičského konania a to s právoplatným rozhodnutím o dedičstve. Je potrebné informovať aj banku, ktorá má na nehnuteľnosti záložné právo so skutočnosťou, že otecko zomrel a dohodnúť s ňou podmienky predčasného splatenia úveru.

...
Realitný maklér RE/MAX Benard v Poprade

Realitný maklér RE/MAX Benard, Poprad

Dobrý deň,

rád by som dal do prenájmu svoj byt, no na základe doterajších skúseností s neplatičmi by som sa u Vás rád informoval, či riešite aj neplatenie a vymáhanie nájmu alebo po nájdení klienta Vaša úloha končí.

V podmienkach uvádzate, že Vašou odmenou je jeden nájom od prenajímateľa jeden od nájomcu - platí sa to jednorázovo alebo napr. ročne po dobu  nájmu?

Ďakujem za odpoveď a informáciu,

s pozdravom,
Anton K.

Odpoveď

Dobrý deň pán Karabinoš,

som potešená Vašim záujmom o spoluprácu so sieťou realitných kancelárií RE/MAX pri prenájme Vašej nehnuteľnosti.

Vzťah medzi prenajímateľom a nájomcom rieši nájomná zmluva, ktorá je dvojstranná, pričom obe zmluvné stany si v nej dohodnú podmienky nájmu (práva a povinnosti). V prípade nedodržania podmienok, by poškodená strana mala nájom ukončiť (okamžite alebo výpovednou lehotou vzhľadom na charakter porušenia podmienok nájmu). 

Vymáhaním dlhu na nájomnom sa realitná kancelária nezaoberá, môžme Vám za tým účelom doporučiť právneho zástupcu. Maklér pred uzatvorením nájmu preveruje príjmy záujemcu o nájom, jeho schopnosť splácať, pripravuje nájomnú zmluvu na obdobie minimálne 1 kalendárny rok, rieši depozit a kauciu, spisuje preberací protokol. 

V prípade, ak prenajímate nehnuteľnosť dlhodobo a nájomca ukončí nájom skôr ako bolo v nájomnej zmluve dohodnuté, môže Vám maklér doporučiť iného nájomcu, no nie je to jeho povinnosť, keďže dôvody ukončenia nájmu môžu byť rôzne. Je na maklérovi, či túto činnosť opätovne urobí bez provízie, alebo sa s prenajímateľom dohodne na odmene (pomernou časťou buď percentuálne alebo pevnou sumou napr. 1/2, 1/3 mesačného nájmu). Províziu zvyčajne platí prenajímateľ jednorázovo po podpise nájomnej zmluvy, no dajú sa dohodnúť platby mesačne aj štvrťročne po celý rok. Doporučujem Vám, aby ste si s maklérom dohodli podmienky ešte pred tým, ako spolu podpíšete sprostredkovateľskú zmluvu o obstaraní nájmu.

Využívam túto príležitosť a ponúkam Vám spoluprácu pri prenájme Vášho bytu. Ako maklérka mám skúsenosti s prenájmom nehnuteľností tak bytových ako aj nebytových priestorov, bonusom je to, že v meste Levoča žijem.

S pozdravom,

Bc. Beáta Kohiarová
RE/MAX Benard
Mnoheľova 840/8, 058 01 Poprad
 
mobil:     0918 125 835
e-mail:    beata.kohiarova@re-max.sk

Dobrý deň pán Karabinoš,

som potešená Vašim záujmom o spoluprácu so sieťou realitných kancelárií RE/MAX pri prenájme Vašej nehnuteľnosti.

Vzťah medzi prenajímateľom a nájomcom rieši nájomná zmluva, ktorá je dvojstranná, pričom obe zmluvné stany si v nej dohodnú podmienky nájmu (práva a...

Realitný maklér RE/MAX Family, Nitra

Realitný maklér RE/MAX Family, Nitra

Dobrý deň,

po otcovi som zdedila domček v obci Cabaj-Čápor a rada by som ho predala. Pri dedičskom konaní odhadca uviedol trhovú hodnotu rodinného domčeka na 50 000 až 52 000 eur. Chcem sa spýtať, či v praxi sa predáva aj za túto cenu, alebo sa výška pri predaji môže aj trocha navýšiť, že by som ho predala za trocha vyššiu sumu? A aký je rozdiel medzi trhovou hodnotou a predajnou hodnotou.

Ďakujem. Marta J.

Odpoveď

Dobrý deň,

ak by sme mali zjednodušene definovať pojem trhová hodnota nehnuteľnosti, mohli by sme povedať, že ide o číselné vyjadrenie reálnej predajnej ceny nehnuteľnosti v čase jej ohodnotenia. Čiže trhová hodnota nehnuteľnosti, ktorou Vám znalec ohodnotil rodinný dom pre účely dedičského konania, je vyčíslená s ohľadom na súčasnú situáciu na trhu s nehnuteľnosťami a všetkými faktormi, ktoré majú vplyv na ceny nehnuteľností , ako sú lokalita, výmera, stav nehnuteľnosti a iné.

V prípade, ak sa chystáte takto ohodnotenú nehnuteľnosť predať, máte vlastne v rukách znalecký posudok, o ktorý sa môžete oprieť pri stanovení predajnej ceny. Samozrejme chápem, že cieľom predaja, je predať za čo najvyššiu cenu, no v takomto prípade, keď viete reálnu cenu nehnuteľnosti, by umelé navýšenie ceny mohlo spôsobiť nechcené ťažkosti pri predaji. Napríklad v prípade, ak by budúci záujemca chcel kúpu Vašej nehnuteľnosti realizovať prostredníctvom hypotekárneho úveru, kde by bolo nevyhnutné ohodnotenie nehnuteľnosti znalcom. Ak by ste stanovili predajnú cenu napríklad na 55.000,- Eur a znalec, ktorý by robil znalecký posudok v čase predaja a vychádzal by taktiež z reálnej situácie na trhu s nehnuteľnosťami, pričom by stanovil cenu nehnuteľnosti napríklad na 51.000,- Eur, mohol by mať kupujúci problémy so získaním finančných prostriedkov a následným prefinancovaním kúpy danej nehnuteľnosti, to znamená, že celý predaj by mohol byť vážne ohrozený.

V prípade, ak by ste mali záujem o komplexnejšiu radu, či pomoc pri samotnom predaji Vašej nehnuteľnosti, kontaktujte prosím našu kanceláriu RE/MAX Family v Nitre: http://www.remax-slovakia.sk/reality/re-max-family/.

Dobrý deň,

ak by sme mali zjednodušene definovať pojem trhová hodnota nehnuteľnosti, mohli by sme povedať, že ide o číselné vyjadrenie reálnej predajnej ceny nehnuteľnosti v čase jej ohodnotenia. Čiže trhová hodnota nehnuteľnosti, ktorou Vám znalec ohodnotil rodinný dom pre účely dedičského konania, je vyčíslená s ohľadom na...

Tomáš Grič, majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Bývajte lepšie, Pezinok

Majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Bývajte lepšie, Pezinok

Dobrý deň,
chystáme sa predať novostavbu rodinného domu v Budmericiach. Ak sa obrátime na Vašu kanceláriu, akú províziu si
účtujete a čo všetko je v nej zahrnuté od začiatku po koniec spolupráce?
Ďakujem. Lucia

Odpoveď

Dobrý deň pani Lucia,
ďakujem za Vašu otázku. Pri predaji rodinného domu si naša kancelária účtuje províziu 3% z predajnej ceny nehnuteľnosti.
Provízia je splatná až po úspešnom ukončení predaja. Naša práca zahŕňa nasledovné: úvodnú obhliadku nehnuteľnosti vrátane jej odborného nafotenia.
Na úvodnom stretnutí si dohodneme cenu, za ktorú Vašu nehnuteľnosť budeme predávať. Tu je potrebné poznamenať, že okrem očakávaní
predávajúceho berieme do úvahy aj podmienky na miestnom trhu, tak aby Vaša nehnuteľnosť bola konkurencieschopná.
Ďalej Vám predstavíme náš návrh marketingu nehnuteľnosti – inzercia, označenie, prípadná videoprezentácia, atď..
So všetkými záujemcami absolvujeme fyzické obhliadky nehnuteľnosti. Akonáhle je známy kupujúci, ktorý zložil blokovací depozit, pracujeme na príprave kúpnej zmluvy, návrhu na vklad vlastníckeho práva, asistujeme kupujúcemu s prípravou podkladov potrebných na schválenie prípadného hypotekárneho úveru. Po podpise kúpnej zmluvy a podaní návrhu na vklad zabezpečujeme popredajný servis - odovzdanie nehnuteľnosti, odpočet stavu meračov, podpis preberacieho protokolu.
Novému majiteľovi pomôžeme s daňovým priznaním na daň z nehnuteľností.
Počas celého procesu prípravy a realizácie obchodu dbáme na to, aby boli ochránené záujmy obidvoch strán a obchod prebehol bezpečne.
S pozdravom,

Tomáš Grič
RE/MAX Bývajte lepšie
Moyzesova 2/A, Pezinok
mob: 0903 281 172

Dobrý deň pani Lucia,
ďakujem za Vašu otázku. Pri predaji rodinného domu si naša kancelária účtuje províziu 3% z predajnej ceny nehnuteľnosti.
Provízia je splatná až po úspešnom ukončení predaja. Naša práca zahŕňa nasledovné: úvodnú obhliadku nehnuteľnosti vrátane jej odborného nafotenia.
Na úvodnom stretnutí si dohodneme cenu, za ktorú Vašu nehnuteľnosť budeme predávať. Tu...

Majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Svet realít, Senec

Majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Svet realít, Senec

Dobrý večer,
prosím Vás ideme predať nehnuteľnosť, ktorú sme zdedili 3 súrodenci rovnakým dielom. Je to polovica rodinného domu. Druhú polovicu vlastní jeden zo súrodencov - čiže jeden z nás troch ju má sám. Môžeme to predať všetko dokopy, keď máme dva listy vlastníctva? Môžeme urobiť jednu kúpno- predajnú zmluvu, keď je len jeden kupujúci? A akým spôsobom.
Ďakujem Marcela H.

Odpoveď

Dobrý deň,
nehnuteľnosť môžete predať vždy iba ako celok, teda so všetkými podielmi bez ohľadu na to, koľko vlastníkov danú nehnuteľnosť vlastní. Môžete mať dva listy vlastníctva, ak ich máte takto vytlačené, ale určite je nehnuteľnosť na jednom liste vlastníctva so všetkými vlastníkmi. Ak je k nehnuteľnosti ešte ďalší list vlastníctva, môže ísť napríklad o podiel na prístupovej ceste k domu a pod..
Kúpno – predajnú zmluvu musí dostať každá zmluvná strana, teda každý predávajúci, 1 zmluvu kupujúci (ak je jeden), ďalšie 2 zmluvy musíte podať na príslušný kataster a v prípade, že si kupujúci berie hypotekárny úver, tak 1 zmluvu aj banka, ktorá úver poskytuje. Určite odporúčam vypracovanie kúpno – predajnej zmluvy právnikom.
V prípade ďalších otázok sme Vám k dispozícii.
S pozdravom
Mgr. Anna Firtová
majiteľka
RE/MAX Svet realít

Dobrý deň,
nehnuteľnosť môžete predať vždy iba ako celok, teda so všetkými podielmi bez ohľadu na to, koľko vlastníkov danú nehnuteľnosť vlastní. Môžete mať dva listy vlastníctva, ak ich máte takto vytlačené, ale určite je nehnuteľnosť na jednom liste vlastníctva so všetkými vlastníkmi. Ak je k nehnuteľnosti ešte ďalší list vlastníctva, môže ísť napríklad o podiel na prístupovej ceste k...

Henrieta Lukovicsova - Riaditelka realitnej kancelarie RE/MAX Gold

Riaditeľ realitnej kancelárie RE/MAX Gold, Bratislava

Zdravím,
chcela by som sa opýta, či Slovák môže vlastniť pôdu, ktorá prislúcha k nehnuteľnosti a ak áno, za akých okolností. V legislatíve Maďarskej republiky je ukotvené právo občana Európskej únie na kúpu nehnuteľnosti. Legislatíva však nepovoľuje cudziemu občanovi kúpu ornej pôdy a záhrady, takže ak to chápem správne, tak ak je pozemok vedený ako stavebný pozemok, tak by som mala k nemu nadobudnúť vlastnícke pravo. Viete mi s týmto poradiť? Ďakujem. Rozmýšlam totiž o kúpe nehnuteľnosti v Rajke.
Chcem sa ešte spýtať ohľadom hypotéky, pretože som si pozerala nehnuteľnosti sú omnoho lepšie ako na Slovensku, pomer cena vzdialenosť funkčnosť, lenže bohužiaľ rodina ustúpila a teda nezaloží ani jeden rodič svoj byt. Viem, že existujú účelové spotrebáky, no už som sa informovala v banke a na 60000 Eur ma vyjde mesačná splátka 750 Eur a aj to musím brať v dvoch bankách. Viete mi poradiť nejakú inú alternatívu, alebo iná možnosť nie je a teda sa musím zamerať na SK nehnuteľnosti? :(
Ďakujem a s pozdravom,
Maja

Odpoveď

Dobrý deň,
nehnuteľnosť ako aj stavebný pozemok, rekreačný pozemok či záhradu v Maďarsku môžete kúpiť. Avšak ornú pôdu môže kúpiť a vlastniť iba občan Maďarskej republiky. Samozrejme, že Vám vieme v tomto poradiť a aj pomôcť. Kľudne sa na mňa obráťte.
Čo sa týka Vašej druhej časti otázky ohľadne hypotéky, bohužiaľ, keďže je tu legislatívny problém, nedá sa to inak riešiť. Je najlepšie a najvýhodnejšie, ak založíte nehnuteľnosť na Slovensku a dostanete hypotekárny úver s úrokovou sadzbou, akoby ste kúpili nehnuteľnosť tu. Spotrebný úver je tiež riešenie, len je to o dosť drahšie.
Prípadne sa dohodnite s rodičmi na obhliadke, kde sa im ukáže nehnuteľnosť a vysvetlím im všetky výhody a nevýhody. Rodičia väčšinou potom sú povoľnejší. :)

Príjemný zvyšok dňa.
S pozdravom,
Henrieta Lukovicsová
riaditeľka kancelárie

Dobrý deň,
nehnuteľnosť ako aj stavebný pozemok, rekreačný pozemok či záhradu v Maďarsku môžete kúpiť. Avšak ornú pôdu môže kúpiť a vlastniť iba občan Maďarskej republiky. Samozrejme, že Vám vieme v tomto poradiť a aj pomôcť. Kľudne sa na mňa obráťte.
Čo sa týka Vašej druhej časti otázky ohľadne hypotéky, bohužiaľ, keďže je tu legislatívny problém, nedá sa to inak riešiť. Je...

Majiteľka kancelárie RE/MAX Gold

Majiteľka kancelárie RE/MAX Gold

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať na nehnuteľnosti v Rajke. Máme záujem o kúpu bungalovu v novej časti. Je výhodnejšie kúpiť dom na kľúč priamo od developerov (resp. realitných kancelárií), ktoré to ponúkajú alebo kúpiť pozemok a postaviť dom na vlastnú päsť.
Ďakujem, Veronika H.

Odpoveď

Dobrý deň,
od januára 2014 sa v Maďarsku zmenil stavebný zákon. Pokiaľ by ste chceli stavať svojpomocne, tak je to dosť komplikované. Môžete si svojpomocne urobiť len minimum prác. Potrebujete mať hlavného stavebníka (maďarského), ktorý eviduje priebeh prác do elektronického denníka, čo je potrebné aj na kolaudáciu. Toto je len jedna z mála vecí, ktoré treba splniť.
Keďže sa pýtate na názor, tak mojou odpoveďou je, že jednoduchšie a možno aj lacnejšie je kúpiť nehnuteľnosť priamo od developerov.
Je tu samozrejme aj možnosť, že si môžete dať urobiť projekt aj podľa vlastných predstáv.
Pokiaľ máte záujem, tak Vám navrhujem osobné stretnutie, kde si vieme prejsť všetky alternatívy a na základe toho sa Vám bude ľahšie rozhodovať.  Nehnuteľnosti, ktoré sú teraz vo výstavbe v Green Parku si viete pozrieť aj na našej stránke www.rajka-byty.sk.
S pozdravom Henrieta Lukovicsová, RE/MAX Gold- špecialista na Maďarsko
Dobrý deň,
od januára 2014 sa v Maďarsku zmenil stavebný zákon. Pokiaľ by ste chceli stavať svojpomocne, tak je to dosť komplikované. Môžete si svojpomocne urobiť len minimum prác. Potrebujete mať hlavného stavebníka (maďarského), ktorý eviduje priebeh prác do elektronického denníka, čo je potrebné aj na kolaudáciu. Toto je len jedna z mála vecí, ktoré treba splniť.
...
Majiteľ kancelárie RE/MAX reality Brokers

Majiteľ kancelárie RE/MAX reality Brokers

Dobrý deň,
chceli by sme kúpit pozemok o rozlohe 940m2 na slnečnej strane, obec Višnové pri Žiline /cca 9km od žiliny/ rozmer 30x32m, pozemok je v úzomnom pláne, parcela typu C, je tam elektrina a voda 50m a plyn 100m.mierny svah. Cesta je ešte zatial len kamenistá ale v budúcnosti sa tam plánuje nová obecná cesta, ktorá je už aj zakreslená v plánoch. Pozemky vo Višnovom sa predávajú od 50€ vyššie /tento ideme odkupovat od známych za 32000€/ Potrebujeme vediet na akú sumu by nám to odhadol odhadca, kedže v banke nám dajú len 60% z ocenenej nehnutelnosti a zvyšok penazí v hotovosti nemáme /a spotrebný úver si brat nechceme/. Je možné,že odhadca odhadne pozemok aj na vyššiu cenu ako je kúpna...? v prípade vyššieho ohodnotenia, by nám dali aj vyšší úver. Ďakujem za radu.
Iveta M.

Odpoveď

Dobrý deň,

odhadca sa neriadi dohodnutou kúpnou cenou medzi predávajúcimi a kupujúcimi. Znalec v odbore Stavebníctvo, odvetvie Odhad hodnoty nehnuteľností vypracováva znalecký posudok konkrétneho domu, bytu, podnikateľského objektu či pozemku, pre rôzne právne úkony, ktoré súvisia s kúpou, predajom, úverom (hypotékou), ručením a podobne. Postupuje podľa vyhlášky č. 490/2004  Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa vykonáva zákon č. 382/2004 Z. z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

To znamená, že znalec môže ohodnotiť nehnuteľnosť aj na vyššiu cenu ale aj na nižšiu. Pri vypracovávaní posudku používa rôzne prepočítavacie koeficienty a parametre v súlade so spomínanou vyhláškou. Pri niektorých parametroch je dosť veľká váha aj na subjektívnom hodnotení znalca.

Treba však rátať aj s alternatívou, že si banka prehodnotí  znalecký posudok a nakoniec je to na jej rozhodnutí či ho schváli v pôvodnej výške alebo zníži hodnotu vypočítanú znalcom.

Navrhujem Vám, vyhľadať si znalca a pred vyhotovením posudku si s ním prekonzultovať približnú hodnotu vašej nehnuteľnosti. On vie najlepšie posúdiť  podľa konkrétnych parametrov nehnuteľnosti v akej výške bude znalecká hodnota.

Máte aj druhú možnosť a to, že Vám vypracujeme  Trhové ohodnotenie nehnuteľnosti, kde sa hodnota približuje  k hodnote, ktorú nakoniec vypočíta znalec.  Túto službu využívajú najmä kupujúci, ktorí si chcú preveriť trhovú hodnotu kupovanej nehnuteľnosti pred vypracovaním znaleckého posudku a podaním žiadosti na úver. Služba je o polovicu lacnejšia ako znalecký posudok a navyše vám poskytne aj reálny stav o kupovanej nehnuteľnosti.

Ak máte záujem o podrobnejšie informácie alebo odporučenie znalca, ktorý je najvhodnejší pre Váš prípad môžete ma kontaktovať na tel. č. 0903 715 571 alebo emailom dusan.stancik@re-max.sk

S pozdravom Dušan Stančík, RE/MAX Reality Brokers v Martine.

Dobrý deň,

odhadca sa neriadi dohodnutou kúpnou cenou medzi predávajúcimi a kupujúcimi. Znalec v odbore Stavebníctvo, odvetvie Odhad hodnoty nehnuteľností vypracováva znalecký posudok konkrétneho domu, bytu, podnikateľského objektu či pozemku, pre rôzne právne úkony, ktoré súvisia s kúpou, predajom, úverom (hypotékou), ručením a podobne....

Realitný maklér kancelárie RE/MAX Duo

Realitný maklér kancelárie RE/MAX Duo

Dobrý deň,

 chcela by som si zaloziť z rodinného domu môj podiel, čo máme po rodičoch a chcela by som sa opýtať, aké doklady k tomu potrebujem?

Ďakujem, Katarina T.

Odpoveď

Dobrý deň,

založenie len jednej časti nehnuteľnosti - rodinného domu, nie je možné pretože rodinný dom sa prakticky rozdeliť nedá. To znamená, že všetci spoluvlastníci sú spoluvlastníkmi nehnuteľnosti rodinného domu ako celku a žiadny spoluvlastník nemá na nehnuteľnosti presne vymedzenú či vyčlenenú časť. V banke sa vždy zakladá nehnuteľnosť ako celok a nie len Váš spoluvlastnícky podiel (napr. 1/3 z celku). Preto platí, že ak sa rozhodnete svoj spoluvlastnícky podiel zaťažiť záložným právom v prospech banky, budete na to potrebovať súhlas všetkých spoluvlastníkov nehnuteľnosti.

V prípade ďalších otázok Vám vždy ochotne poradíme.

 S pozdravom

Ing. Peter Kollár

Dobrý deň,

založenie len jednej časti nehnuteľnosti - rodinného domu, nie je možné pretože rodinný dom sa prakticky rozdeliť nedá. To znamená, že všetci spoluvlastníci sú spoluvlastníkmi nehnuteľnosti rodinného domu ako celku a žiadny spoluvlastník nemá na nehnuteľnosti presne vymedzenú či vyčlenenú časť. V banke sa vždy zakladá nehnuteľnosť ako celok a nie len Váš spoluvlastnícky...

Majiteľ kancelárie RE/MAX Cress

Majiteľ kancelárie RE/MAX Cress

Dobrý deň,

chcem sa opýtať, chceme z manželom predať dom typu bungalov postavený v roku 2010 z kvadry aj s pozemkom z rozlohou 25 m šírka a 100 m dĺžka, dom je v obci Ludanice okr. Topoľčany a má veľkú kúpelňu so sprchovým kútom, rohovou vaňou, wc, bidet a umývadlo. Zvlášť je miestnosť s druhým wc, potom spálňa, obývačka, detská izba a hosťovská izba a kuchyňa so špajzou. Pri dome je vinná pivnica celá klenbová. Za koľko môžem predať tento bungalov?

Anna

Odpoveď

Dobrý deň,

veľmi radi by sme Vám poradili, ale na základe poskytnutých informácii Vám cenu Vašej nehnuteľnosti nevieme určiť.
Pre presnejšie určenie ceny by bolo potrebné poznať: presný typ domu, m2 domu, použité materiály, vybavenie, stav vonkajších úprav...

Mám pre Vás jednoduchšie riešenie: v prípade záujmu si dohodneme stretnutie a na základe obhliadky určíme cenu Vášho rodinného domu. Samozrejme táto služba je zdarma :-)

 

Želám Vám príjemný zvyšok dňa

Dušan Brezina

Dobrý deň,

veľmi radi by sme Vám poradili, ale na základe poskytnutých informácii Vám cenu Vašej nehnuteľnosti nevieme určiť.
Pre presnejšie určenie ceny by bolo potrebné poznať: presný typ domu, m2 domu, použité materiály, vybavenie, stav vonkajších úprav...

Mám pre Vás jednoduchšie riešenie: v prípade záujmu si dohodneme stretnutie a na základe obhliadky určíme cenu Vášho...

Majiteľ kancelárie RE/MAX Fajn, Košice

Majiteľ kancelárie RE/MAX Fajn

Dobrý deň,

chceme odkúpiť byt po dedičskom konaní v Košiciach na Rosnej ulici v blízkosti centra. Byt je jednoizbový, vo vežiaku 13 poschodovom, ktorý sa nachádza na 9.posch. Byt je v pôvodnom stave, aj jadro...sú tam len plastové okná...asi 40 m2 s 2 loggiami...Za akú cenu sa môže predať?

Ďakujem, Lenka O.

Odpoveď

Dobrý deň,

Ďakujeme, že ste sa na nás obrátili. Naša realitná kancelária RE/MAX Fajn sa špecializuje na nehnuteľnosti v Košiciach a okolí a preto disponujeme relevantnými cenovými mapami a dokážeme klientovi pomôcť s nastavením správnej ceny. Tá závisí však od viacerých faktorov, nie len typu nehnuteľnosti, jej veku, stavu a podobne a preto je ťažké stanoviť presnú cenu bez obhliadky zo strany makléra. Byt, ktorý však popisujete na Rosnej ulici je v širšom centre Košíc, nevýhodou môže byť blízkosť železničnej trasy. Byty v tejto lokalite o rozlohe 42m2 a s 2 loggiami sa na dnešnom trhu predávajú približne za 48.000 EUR. V prípade, že by ste potrebovali detailnejšie informácie alebo akékoľvek ďalšie realitné poradenstvo, kedykoľvek sa prosím na nás obráťte. Naša kancelária sídli na Južnej triede 31, tešíme sa na vašu návštevu.

Dobrý deň,

Ďakujeme, že ste sa na nás obrátili. Naša realitná kancelária RE/MAX Fajn sa špecializuje na nehnuteľnosti v Košiciach a okolí a preto disponujeme relevantnými cenovými mapami a dokážeme klientovi pomôcť s nastavením správnej ceny. Tá závisí však od viacerých faktorov, nie len typu nehnuteľnosti, jej veku, stavu a ...

Realitný maklér RE/MAX Top Agents, Bratislava

Realitný maklér kancelárie RE/MAX Top Agents

Dobrý deň,

rada si prečítam informácie v oblasti trhu nehnuteľností, ktorá poskytuje ľudom prehľad po aktuálnych cenách nehnuteľností na m2 v jednotlivých lokalitách Bratislavy a ako tieto ceny rastú, stagnujú atd. Zaujímalo by ma, či sa pri výpočte týchto štatistík berie do úvahy ten istý údaj a aký údaj to je...Čiže, ak hovoríme, že priemerná cena 3-izbového bytu v Ružinove je pri novostavbách 2100EUR/m2, či to je celková plocha bytu vrátane balkónov a pivnice, alebo len plocha bez balkónov a pivnice a aká suma je priemerná na m2 balkóna.

Ďakujem,
Anonym

Odpoveď

Dobrý deň,

posielam Vám link, kde si môžete naštudovať, akým spôsobom NBS vypočítava ceny nehnuteĺností do svojich štatistík:
http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/vybrane-makroekonomicke-ukazovatele/ceny-nehnutelnosti-na-byvanie

Z vlastnej skúsenosti však viem, že tieto ceny sú naozaj len orientačné a približné, nakoľko na Slovensku neexistuje žiadny verejný výstup/štatistika cien nehnuteľností, ktorú by uverejňoval priamo kataster nehnuteľností. Takáto štatistika by bola najsmerodajnejšia, nakoľko kataster disponuje s reálnymi cenami nehnuteľností vychádzajúc z reálnych kúpnych zmlúv.

To iste platí aj pri výpočte cien za príslušenstvo k nehnuteľnosti - to jest. loggia, balkón, pivnica, parkovacie státie atd.. Pivnica sa väčšinou (nie však vždy) započítava do celkovej plochy bytu a tak aj ceny. Loggia/balkón sa väčšinou (nie však vždy) nezapočítava do celkovej plochy bytu a tým aj ceny. Z týchto informácií vychádzajú aj znalci, keď robia na nehnuteľnosť znalecký posudok.

Opäť z vlastnej skúsenosti viem, že pri novostavbách cenotvorba na m2 závisí od konkrétneho developera. Stretla som sa už s projektom, kde developer nezapočítaval balkón a pivnicu do ceny nehnuteľnosti vôbec (bolo to teda grátis), takisto som sa stretla s projektom, kde developer započítal aj balkón aj pivnicu za plnú cenu. A stretla som sa už aj s polovičnou kalkuláciou na toto príslušenstvo bytu.

Takže, v globále, ak cenu nehnuteľnosti za m2 si určuje developer a ak si developer zaráta/nezaráta pivnicu a loggiu/balkón do ceny nehnuteľnosti, dá sa štatisticky určiť cena nehnuteľnosti len orientačne.

S úctou,
Martina Bojňanská

Dobrý deň,

posielam Vám link, kde si môžete naštudovať, akým spôsobom NBS vypočítava ceny nehnuteĺností do svojich štatistík:
http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/vybrane-makroekonomicke-ukazovatele/ceny-nehnutelnosti-na-byvanie

Z vlastnej skúsenosti však...

Majiteľ kancelárie RE/MAX Gold

Majiteľ kancelárie RE/MAX Gold

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom toho, či zabezpečujete predaj a kúpu domov aj mimo SR. Myslím Rajka a pod...v Maďarsku, prípadne v Rakúsku?

Ďakujem,
JUDr. Alica G.

Odpoveď

Dobrý deň,

áno, nakoľko realitná spoločnosť RE/MAX má zastúpenie vo viac ako 90 krajinách sveta, vieme Vám byť nápomocní s predajom, alebo kúpou nehnuteľností aj za hranicami Slovenska. Všetky nehnuteľnosti v ponuke RE/MAX maklérov z celého sveta si môžete pozrieť aj na našom globálnom vyhľadávači a v slovenskom jazyku http://global.remax.com. Osobne sa špecializujem práve na kúpu a predaj nehnuteľností aj v Maďarsku, samozrejme aj s kompletným právnym servisom. Bude mi preto potešením pomôcť vám, kedykoľvek ma prosím kontaktujte.

S pozdravom Lukovicsová Henrieta

Dobrý deň,

áno, nakoľko realitná spoločnosť RE/MAX má zastúpenie vo viac ako 90 krajinách sveta, vieme Vám byť nápomocní s predajom, alebo kúpou nehnuteľností aj za hranicami Slovenska. Všetky nehnuteľnosti v ponuke RE/MAX maklérov z celého sveta si môžete pozrieť aj na našom globálnom vyhľadávači a v slovenskom jazyku...

Majiteľ kancelárie RE/MAX Diamond, Bratislava

Majiteľ kancelárie RE/MAX Diamond

Dobrý deň,
moji rodičia mi darovali polovicu domu. Tam sme nanovo nadstavili nový 6 izbový byt so samostatným vchodom, plyn, elektriku.
Chcela by som sa spýtať, či by som ten byt mohla predať alebo dať do prenájmu, poprípade prosím o radu, ako pokračovať, aby to bolo aktuálne.

Ďakujem,
Tatiana Č.

Odpoveď

Dobrý deň,
v prípade, že bola časť domu skolaudovaná ako samostatná bytová jednotka, je možné ju samostatne ponúknuť na predaj, len by ste mali skutočnosť, že sa jedná o časť rodinného domu zohladniť v cene. V prípade, že máte v rámci tejto časti vyhradené iba spoluvlastnícke právo – ostatní spoluvlastníci majú na Vás spoluvlasnícky podiel a predkupné právo. A bez ich súhlasu nemôžete svoj podiel predať. Zároveň upozornujem na skutocnosť, že zákon pozná iba význam slova ideálny podiel. To znamená, že ak vlastníte 1/3, máte 1/3 každej časti domu a nedá sa presne určiť, že tieto 3 izby su Vaše a tieto druhého spoluvlastníka. Čo je tiež problém pri predaji. Ale každopádne, ak by ste potrebovali poradiť, lepšie telefonicky, prípadne mi mailom pošlite List vlastníctva – ja si to pozriem a budem Vám vedieť povedať presnejšie.

Majte krásny deň,
Zuzana Mičová

Dobrý deň,
v prípade, že bola časť domu skolaudovaná ako samostatná bytová jednotka, je možné ju samostatne ponúknuť na predaj, len by ste mali skutočnosť, že sa jedná o časť rodinného domu zohladniť v cene. V prípade, že máte v rámci tejto časti vyhradené iba spoluvlastnícke právo – ostatní spoluvlastníci majú na Vás spoluvlasnícky podiel a predkupné právo. A bez ich súhlasu nemôžete svoj...

Majiteľ kancelárie RE/MAX Diamond, Bratislava

Majiteľ kancelárie RE/MAX Diamond

Dobrý deň,

vlastním pozemok pri Žiline cca 2000 km2. Je to orná pôda. Pozemky okolo skúpil majiteľ susedného pozemku, na ktorom má postavený dom. Je šanca, že sa takýto pozemok niekedy prekvalifikuje na stavebný pozemok? Musí mi majiteľ sprístupniť cestu k môjmu pozemku a akú širokú? Zuzana H.

Odpoveď

Dobrý deň,

čo sa týka takýchto pozemkov, nie je pre výstavbu dôležité, ako sú kvalifikované v rámci druhu pozemku, ale v akom presnom znení je schválený uzemný plán – v ňom je presne špecifikované, na aký účel je možné pozemky využívať. Uzemným plánom disponuje najmä mestský alebo obecný úrad – odbor rozvoja a výstavby. Čo sa týka prístupovej cesty – stavebné povolenie na akúkoľvek výstavbu Vám stavebný úrad neudelí bez právneho vzťahu k prístupovej ceste. Právny vzťah môže byť vlastnícky – to ak máte priamo pozemok, ktorý sa spája s napr. verejnou komunikáciou. Alebo môže byť nájomný, prípadne spoluvlastnícky. Ak Vám sused nechal iba pozemok v strede pola a ostatné skúpil, je to veľký problém, nakoľko mu žiadny zákon neukladá povinnosť nechať Vám k nemu prístup.

Dobrý deň,

čo sa týka takýchto pozemkov, nie je pre výstavbu dôležité, ako sú kvalifikované v rámci druhu pozemku, ale v akom presnom znení je schválený uzemný plán – v ňom je presne špecifikované, na aký účel je možné pozemky využívať. Uzemným plánom disponuje najmä mestský alebo obecný úrad – odbor rozvoja a výstavby. Čo sa týka prístupovej cesty – stavebné povolenie na akúkoľvek...

Andrea Leštáková - Riaditeľka kancelárie RE/MAX Fair, Banská Bystrica

Riaditeľ kancelárie RE/MAX Fair

Dobrý deň,
Chcem sa opýtať na možnosť predaja poschodového rodinného domu v pôvodnom stave, postaveného v roku 1960. Má zavedené ústredné kúrenie, aj plynové kúrenie, voda , elektrika, pevná linka, záhrada s ovocnými stromami. Dom sa nachádza v obci Hodruša-Hámre, blízkosť autobusového spojenia. Dom má kuchyňu, dve izby, špajzu a kúpeľňu na poschodí. Na prízemí je garáž, kotolňa, wc, izba a garáž.
V akej sume by sa asi pohyboval predaj?
Ďakujem. Henrieta P..

Odpoveď

Dobrý deň, pani Henrieta,
takmer nemožné je zodpovedne určiť cenu rodinného domu nachádzajúceho sa v obci Hodruša-Hámre bez obhliadky danej nehnuteľnosti ako aj lokality v ktorej sa nachádza. Taktiež neodporúčam sa orientovať podľa inzerovaných ponúk obdobných nehnuteľností na webových realitných portáloch nakoľko každá nehnuteľnosť je špecifická (vek rodinného domu, stav v akom sa rodinný dom nachádza, výmera pozemku a jeho využiteľnosť, inžinierske siete, dispozičné riešenie..). Úspešnosť predaja je správne nastavenie prvotnej ceny danej nehnuteľnosti.
S prianím pekného dňa,
Andrea Leštáková

Dobrý deň, pani Henrieta,
takmer nemožné je zodpovedne určiť cenu rodinného domu nachádzajúceho sa v obci Hodruša-Hámre bez obhliadky danej nehnuteľnosti ako aj lokality v ktorej sa nachádza. Taktiež neodporúčam sa orientovať podľa inzerovaných ponúk obdobných nehnuteľností na webových realitných portáloch nakoľko každá nehnuteľnosť je špecifická (vek rodinného...

Henrieta Lukovicsová, realitná maklérka

realitná maklérkla RE/MAX Happy

Dobrý deň prajem,
mám dvoch súrodencov, rodičia nám zomreli. Byt rodičov sa predal (sme 3 dediči)  a najstarší brat si kúpil z tých prostriedkov nehnuteľnosť v Maďarsku. Do ich pôvodného bytu sa presťahoval druhý brat. Byt na Slovensku je zaťažený hypotékou najstaršieho brata. Ja a môj druhý brat nikde nefigurujeme ako spoluvlastníci. Ťahá sa to už niekoľko rokov a nič nie je na papieri vysporiadané. V rodine nemáme zlé vzťahy, ale nikdy sa nevie, čo sa može stať a nerada by som bola, aby moj druhý brat zostal nakoniec bez domova, nakoľko figuruje v slovenskom byte len ako podnájomník. Ako je možné právne vysporiadať tieto vzťahy? Je nejaká možnosť previesť hypotéku zo slovenskej nehnuľelnosti na maďarskú? 
V očakávaní na vašu odpoveď, zostávam so srdečným pozdravom.  Oľga K.

Odpoveď

Dobrý deň
žial vzťahy na Slovensku si budete musieť vyriešiť pravdepodobne cez právnika. Podľa toho čo píšete je vlastne nehnuteľnosť už medzi vami papierovo vysporiadaná z nášho hľadiska. Financie, ktoré ste získali predajom nehnuteľnosti z dedičského konania ste poskytli jednému bratovi. To si musíte vysporiadať medzi sebou. Nenuteľnosť ktorú z toho kúpil v Maďarsku ste mohli dať na viac mien. Čiže jediná možnosť je tá že sa na nehnuteľnosť v Maďarsku zapíše Váš brat ako polumajiteľ. Hypotéka sa nadá preniesť zo slovenskej nehnuteľnosti na Maďarskú nehnuteľnosť. A ani sa nadá zriadiť záložné právo zo slovenskej banky. Ak budete potrebovať pomôcť s prepisom nehnuteľnosti aj na druhého brata, neváhajte ma kontaktovať.

Dobrý deň
žial vzťahy na Slovensku si budete musieť vyriešiť pravdepodobne cez právnika. Podľa toho čo píšete je vlastne nehnuteľnosť už medzi vami papierovo vysporiadaná z nášho hľadiska. Financie, ktoré ste získali predajom nehnuteľnosti z dedičského konania ste poskytli jednému bratovi. To si musíte vysporiadať medzi sebou. Nenuteľnosť ktorú z toho kúpil v Maďarsku ste mohli dať na viac...

Marek Korený, majiteľ kancelárie RE/MAX Premium

Majiteľ kancelárie RE/MAX Premium

Chcel by som vedieť, akým spôsobom by som mohol odkúpiť pivničný priestor. Bývam v 4. poschodovom dome, kde mám podkrovný byt v osobnom vlastníctve. Všetky byty sú v osobnom vlastníctve, pričom máme vytvorené spoločenstvo bytov, ktoré sa stará o byty. Celý bytový dom má tri vchody, pričom v každom vchode sa nachádza 11 bytov. Každý byt má pridelenú pivnicu okrem podkrovných bytov, ktoré boli pristavené. Ja vlastním podkrovný byt, pričom v každom vchode sa nachádzajú dva podkrovné byty. V našom vchode sa nachádzajú dve kočikárne, pričom jednu z nich mi dalo spoločenstvo do užívania. Chcel by som však predmetný pivničný priestor odkúpiť. Poradili by ste mi akým spôsobom?

Odpoveď

Dobrý deň,odporúčal by som Vám toto odkonzultovať s predsedom spoločenstva vlastníkov bytov. Vzhľadom na to, že sa jedná priestor, ktorého vlastníkom je v podiele každý z obyvateľov domu, k jeho odkúpeniu do Vášho výlučného vlastníctva by mali dať súhlas všetci.

Dobrý deň,odporúčal by som Vám toto odkonzultovať s predsedom spoločenstva vlastníkov bytov. Vzhľadom na to, že sa jedná priestor, ktorého vlastníkom je v podiele každý z obyvateľov domu, k jeho odkúpeniu do Vášho výlučného vlastníctva by mali dať súhlas všetci.

Rudolf Krížik, majiteľ kancelárie RE/MAX Right Way

Majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Right Way

Dobrý den, prosím Vás o radu, bydlím v ČR a v Bratislavě vlastním déle než 5 let byt. Chtěla bych vědět,jestli a kolik bych platila daň z prodeje nemovitosti. Moc Vám děkuji za odpověď.

Odpoveď

Pri predaji nehnuteľnosti sa na Slovenku platí daň z príjmu z tohto predaja. Toto upravuje zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Pri predaji nehnuteľnosti sú niektoré príjmy z tohto predaja oslobodené. Tieto výnimky stanovuje  § 9 spomínaného zákona, kde sa presne uvádza kedy je tento príjem oslobodený.
 Podľa tohto zákona je od dane je oslobodený príjem:
 a) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena b) a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
 b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku.
 Vo Vašej otázke neuvádzate akým spôsobom ste nehnuteľnosť nadobudla. Ak však spĺňate vyššie uvedené podmienky, tak Váš príjem z predaja spomínanej nehnuteľnosti bude oslobodený.

(POZN: Pre obmedzenie informácii o probléme, vyplývajúcich  z formulácie otázky, autor nepreberá zodpovednosť za správnosť a celkovú komplexnosť odpovede).

Pri predaji nehnuteľnosti sa na Slovenku platí daň z príjmu z tohto predaja. Toto upravuje zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Pri predaji nehnuteľnosti sú niektoré príjmy z tohto predaja oslobodené. Tieto výnimky stanovuje  § 9 spomínaného zákona, kde sa presne uvádza kedy je tento príjem oslobodený.
 Podľa tohto zákona je od dane je oslobodený...

Rudolf Krížik, majiteľ kancelárie RE/MAX Right Way

Majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Right Way

Pred dvoma rokmi som zdedil byt, ktorý chcem predať. Musím po predaji bytu zaplatit daň z príjmu?

Odpoveď

Dobrý deň,
Nakoľko z Vašej otázky nie sú zrejmé fakty (napr. po kom ste byt zdedil, ako dlho poručiteľ byt vlastnil a pod.), ktoré sú veľmi dôležité pre odpoveď ma Vašu otázku, nie je možné ani presne odpovedať.
Hlavnou právnou normou zaoberajúcou sa zdanením dosiahnutých príjmov je zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
Podľa tohto zákona § 9 ods. 1 písm. b) je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku.
Pre vysvetlenie pojmu dedenia v priamom rade uvádzam, že:
O dedenie v priamom rade ide vtedy, ak poručiteľom je príbuzný v priamom rade, t.j. priamy predok alebo priamy potomok napr. rodičia, deti, starí rodičia alebo vnuci.
Takže ak patríte do skupiny dedičov v priamom rade a boli splnené podmienky pre oslobodenie od platenia dane, tak Váš budúci príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený.
(POZN: Pre obmedzenie informácii o probléme, vyplývajúcich z formulácie otázky, autor nepreberá zodpovednosť za správnosť a celkovú komplexnosť odpovede).

Dobrý deň,
Nakoľko z Vašej otázky nie sú zrejmé fakty (napr. po kom ste byt zdedil, ako dlho poručiteľ byt vlastnil a pod.), ktoré sú veľmi dôležité pre odpoveď ma Vašu otázku, nie je možné ani presne odpovedať.
Hlavnou právnou normou zaoberajúcou sa zdanením dosiahnutých príjmov je zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
Podľa tohto zákona § 9 ods. 1...

Maklér realitnej kancelarie RE/MAX Developer, Trnava

Majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Developer, Trnava

Dobrý deň, mám záujem zistiť cenu nehnuteľnosti v obci Lošonec okres Trnava, ide o RD ktorý má 61 rokov, podorys 20x4m, úzky dlhý dom - prízemie -2 izby a kuchyňa, kúpelňa, wc, komora, kotolňa, dreváreň. Pred 10. rokmi bolo v rámci rekonštrukcie nadstavené podkrovie .....

Odpoveď

Dobrý deň, veľmi ťažko sa mi na otázku odpovedá úplne presne, nakoľko som nemal možnosť osobne zhodnotiť skutkový stav nehnuteľnosti. Avšak podľa uvedených informácií predpokladám, že nehnuteľnosť by mohla byť predateľná na súčasnom trhu za 30 -40 tisíc EUR. Opakujem však, že sa jedná o hrubý odhad. Pre príklad, máme v ponuke podobnú nehnuteľnosť za 33. tisíc EUR a žiaľ dopyt je momentálne veľmi nízky. Nastavenie správnej ceny nehnuteľnosti je dnes kľúčom k dobrému a rýchlemu predaju.

Dobrý deň, veľmi ťažko sa mi na otázku odpovedá úplne presne, nakoľko som nemal možnosť osobne zhodnotiť skutkový stav nehnuteľnosti. Avšak podľa uvedených informácií predpokladám, že nehnuteľnosť by mohla byť predateľná na súčasnom trhu za 30 -40 tisíc EUR. Opakujem však, že sa jedná o hrubý odhad. Pre príklad, máme v ponuke podobnú nehnuteľnosť za 33. tisíc EUR a žiaľ dopyt je momentálne...

Majiteľka realitnej kancelárie RE/MAX Happy, Bratislava

Majiteľka realitnej kancelárie RE/MAX Happy, Bratislava

Dobrý deň,
za akú cenu by som približne mohla predať 5 izbový byt v 3 ročnej novostavbe v Petržalke pri pešej zóne v obytnej štvrti Gercenova. Je to v blízkosti Sadu Janka Kráľa, Auparku, železničnej stanice, do centra autobusom cca 7 minút. V blízkosti reštaurácie, kaviarne, služby, zdravotné stredisko. Byt je mezonetový, obytná plocha 128 m štvorcových. Dve toalety, pivnica, samostatný plynový kotol, klíma, balkón 6 m štvorcových.
Za odpoveď ďakujem,
Marika

Odpoveď

Dopyt po veľkých bytoch v Petržalke a dopyt po mezonetových bytoch celkovo je veľmi malý.
Je to spôsobené hlavne tým, že ponuka veľkých bytov v iných, žiadanejších lokalitách je veľká.
Solventnejší klienti preferujú lokalitu v okolí centra alebo v Ružinove. Takto od stola, t.j. bez obhliadky bytu odhadujem cenu m2 bytu za cca 1600 eur. Je však veľmi ťažké, pre mňa až nemožné, tento byt oceniť bez obhliadky, nakoľko musím vidieť jeho klady a zvážiť možné nedostatky. Klient, ktorý si túto lokalitu vyberá má rôzne priority. Niektorí sa riadia pocitovo, iní hľadajú výhľad, parkovanie pre viac áut....
S pozdravom,
Jana Vinšová

Dopyt po veľkých bytoch v Petržalke a dopyt po mezonetových bytoch celkovo je veľmi malý.
Je to spôsobené hlavne tým, že ponuka veľkých bytov v iných, žiadanejších lokalitách je veľká.
Solventnejší klienti preferujú lokalitu v okolí centra alebo v Ružinove. Takto od stola, t.j. bez obhliadky bytu odhadujem cenu m2 bytu za cca 1600 eur. Je však veľmi ťažké, pre mňa až nemožné, tento...

Petra Kajzerová

Realitná maklérka RE/MAX Elite, Bratislava

Dobrý deň, máme záujem predať byt, sme traja súrodenci a jeden z nás preinvestoval do zariadenia bytu a čiastočnej rekonštrukcie určité peniaze. Akým spôsobom zistíme,alebo ako sa zistí suma peňazi, ktorá mu patrí pretože zrekonštruoval spoločný byt.

Odpoveď

Dobrý deň, rekonštrukciou bytu sa zvyšuje aj hodnota a teda predajná cena nehnuteľnosti. Sumu, o ktorú sa zvýšila hodnota bytu, by Vám pomohol určiť znalecký posudok vypracovaný pred a po rekonštrukcii. Rozdiel v hodnote nehnuteľnosti by patril Vášmu súrodencovi, ktorý do bytu investoval svoje peniaze. Druhým riešením je dokladovanie výdavkov použitých na rekonštrukciu a nákup zariadenia. Ich hodnota je zároveň suma, o ktorú si Váš súrodenec môže nárokovať vyšší podiel. Ak sa Váš súrodenec nevie preukázať ani znaleckými posudkami a ani dokladovanými výdavkami, zostáva určenie sumy na Vašej vzájomnej dohode a čestných prehláseniach. To znamená, že ak by bola hodnota nehnuteľnosti napr. 100.000,-€ a jeden z Vás investoval do nehnuteľnosti 10.000,-€, môžete sa dohodnúť, že z predajnej ceny dostane o 10.000,-€ viac. (V tomto prípade 40.000,-€ a ostaní dvaja súrodenci po 30.000,-€). Dohodu môžete uzavrieť písomne medzi sebou, alebo ju zakotvíte do kúpno-predajnej zmluvy, v ktorej sa presne určí konkrétna suma pre každého z Vás.

Dobrý deň, rekonštrukciou bytu sa zvyšuje aj hodnota a teda predajná cena nehnuteľnosti. Sumu, o ktorú sa zvýšila hodnota bytu, by Vám pomohol určiť znalecký posudok vypracovaný pred a po rekonštrukcii. Rozdiel v hodnote nehnuteľnosti by patril Vášmu súrodencovi, ktorý do bytu investoval svoje peniaze. Druhým riešením je dokladovanie výdavkov použitých na rekonštrukciu a nákup zariadenia....

Martin Brezina

Realitný maklér RE/MAX Cress, Topolčany

Dobrý deň, zdedil som stavebný pozemok v okrese Topolčany v katastri obce Lužany. Asi 15 km od Topolčian. Ide o klasický stavevný pozemok s rozlohou 600 m2. Kedže neviem, aká môže byť jeho súčasná hodnota, rád by som sa na Vás s touto otázkou obrátil, nakoľko uvažujem nad jeho predajom. Ďakujem za odpoveď a želám pekný deň.

Odpoveď

Dobrý deň, určenie ceny pozemku bez obhliadky, je veľmi ťažké. V prípade, že sa jedná o klasický pozemok, ktorý nie je priveľmi úzky na stavbu moderných domov, sa cena pozemku môže pohybovať okolo 10 Eur / m2. Na cenu má vplyv aj umiestnenie v danej obci (hlavná cesta, slepá ulica a pod). V prípade záujmu Vám veľmi rád poradím a pomôžem s predajom Vášho pozemku.

Dobrý deň, určenie ceny pozemku bez obhliadky, je veľmi ťažké. V prípade, že sa jedná o klasický pozemok, ktorý nie je priveľmi úzky na stavbu moderných domov, sa cena pozemku môže pohybovať okolo 10 Eur / m2. Na cenu má vplyv aj umiestnenie v danej obci (hlavná cesta, slepá ulica a pod). V prípade záujmu Vám veľmi rád poradím a pomôžem s predajom Vášho pozemku.

Rudolf Krížik

Majiteľ kancelárie RE/MAX Right Way, Bratislava

Dobrý deň, chcela by som predať byt a spýtať sa akú sumu môžem požadovať za byt na Šancovej ulici v Bratislave, cca 65m2, 4. poschodie z 5, byt je 2-izbový v pôvodnom stave, priechodné izby, kuchyňa sa nachádza na dlhej chodbe, balkón, výťah dorobený pri nadstavbe 5. poschodia, nezateplený cca 70 ročný dom, tehla, všetky okná sú orientované do dvora, pôvodné okná a južná strana. Nevýhody: zlé parkovanie, treba kompletnú rekonštrukciu celého bytu. Ďakujem veľmi pekne

Odpoveď

Dobrý deň, bez dôkladnej obhliadky bytu, bytového domu a okolia je zodpovedné určenie ceny nemožné. Na stanovenie ceny vplýva viacero faktorov, ktoré sú rozhodujúce pri tomto veľmi dôležitom kroku. Podľa opisu daného bytu môžem cenu naozaj len zhruba odhadnúť. Myslím, že by sa mohla pohybovať niekde medzi 75 - 85 000,-€, ale je to len hrubý odhad a určite odporúčam cenu riadne určiť po dôkladnej obhliadke bytu. V žiadnom prípade neodporúčam orientovať sa podľa ponúkaných cien bytov na inzertných stránkach, pretože správne určenie ceny je pre každú nehnuteľnosť individuálne a pri začiatku predaja nehnuteľnosti veľmi dôležité, nakoľko priamo ovplyvňuje úspešnosť predaja nehnuteľnosti za čo najlepšiu cenu.

Dobrý deň, bez dôkladnej obhliadky bytu, bytového domu a okolia je zodpovedné určenie ceny nemožné. Na stanovenie ceny vplýva viacero faktorov, ktoré sú rozhodujúce pri tomto veľmi dôležitom kroku. Podľa opisu daného bytu môžem cenu naozaj len zhruba odhadnúť. Myslím, že by sa mohla pohybovať niekde medzi 75 - 85 000,-€, ale je to len hrubý odhad a určite odporúčam cenu riadne určiť po...

Andrea Leštáková

Majiteľka realitnej kancelárie RE/MAX Fair, Banská Bystrica

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je reálne prenajať rodinný dom z cca 50 rokov v Hornej Mičinej pri Banskej Bystrici. Ak áno, tak za akú cenu. Je v pôvodnom stave a je nezariadený. Veľkosť priestorov v dome je asi ako 2-3 i byt.

Odpoveď

Samozrejme do prenájmu vieme v kancelárii RE/MAX Fair ponúknuť a dať i staršiu nehnuteľnosť ako je vo vašom prípade 50-ročný dom. Aby sme však vedeli nájsť a vytipovať vhodného záujemcu, je pre nás veľmi dôležité nehnuteľnosť vidieť, posúdiť a zanalyzovať, zistiť zastavanú plochu, koľko má dom spolu izieb, aká je prístupová cesta domu, lokalita, kde je situovaný a mnoho ďalších detailov dôležitých pre úspešné realizovanie prenájmu. Dôležitá je samozrejme aj vaša predstava o cene prenájmu. Pri určení ceny si však treba zvážiť fakt, že vaša obec je vzdialená cca 5 km od centra mesta Banská Bystrica a nemusí byť tak vhodná pre všetkých záujemcov. Môj osobný odhad ceny nájomného je cca 250 eur mesačne plus energie.

Samozrejme do prenájmu vieme v kancelárii RE/MAX Fair ponúknuť a dať i staršiu nehnuteľnosť ako je vo vašom prípade 50-ročný dom. Aby sme však vedeli nájsť a vytipovať vhodného záujemcu, je pre nás veľmi dôležité nehnuteľnosť vidieť, posúdiť a zanalyzovať, zistiť zastavanú plochu, koľko má dom spolu izieb, aká je prístupová cesta domu, lokalita, kde je situovaný a mnoho ďalších detailov...

Andrea Leštáková

Majiteľka realitnej kancelárie RE/MAX Fair, Banská Bystrica

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať či je možné predať byt zaťažený hypotékou. Ak áno, za akých podmienok? Za akú sumu by sme mohli byt predať? Jedná sa o 2-izbový byt (plastové okná, bezpečnostné dvere, prerobené jadro-kúpeľňa, WC, kuchyňa, chodba-dlažba, izby-plávajúca podlaha), s balkónom na prvom poschodí (pod nami je ešte jeden byt na prízemí), byt je stredový, bytovka zateplená, balkóny po rekonštrukcii, veľkosť bytu je 64 m2, k bytu prináleží pivnica v suteréne paneláku, izby sú prechodové: do jednej sa ide z chodby a aj z kuchyne, do druhej izby sa ide cez tú prvú izbu. Byt sa nachádza vo Zvolene na sídlisku Lipovec, v blízkosti sú potraviny, škôlka, osemročné gymnázium,pošta, kostol, zastávka MHD Ďakujem za skorú odpoveď.“

Odpoveď

Byt, na ktorého Liste vlastníctva je záložné právo banky (hypotéka) je možné predať. Podľa môjho názoru, približná cena, za ktorú by sa mohla táto nehnuteľnosť predať je cca 40.000€ - 46.000€

V prípade, že sa rozhodnete pre predaj prostredníctvom našej kancelárie, odporúčam nasledovný postup. Na začiatku zrealizujeme obhliadku ehnuteľnosti, ktorá sa odfotí, zanalyzuje a následne vám odporučíme správne nastavenie predajnej ceny. Tá sa vždy samozrejme odvíja od lokality, stavu nehnuteľnosti, veľkosti bytu (m2) atď. Byt sa následne zverejní na našej web stránke www.remax-slovakia.sk a ďalších realitných portáloch. Po nájdení vhodného kupcu Vám ochotne poradíme pri všetkých administratívnych záležitostiach vrátane vybavenia hypotéky pre kupujúceho a komunikácioe s bankou.

Postup pri predaji nehnuteľnosti zaťaženej hypotékou je nasledovný. Ak kupujúci kupuje nehnuteľnosť v hotovosti, pôvodný majiteľ musí požiadať o predčasné splatenie úveru. Vtedy mu banka, ktorá poskytla úver predloží vyčíslenie zostatku úveru vrátane všetkých sankcií a poplatkov. Kupujúci uhradí časť kúpnej ceny banke podľa vyčíslenia zostatku a ostatnú časť vyplatí predávajúcemu.

Pokiaľ si chce kupujúci financovať kúpu bytu taktiež úverom, v tomto prípade sú 2 možnosti:

•buď prevezme úver poskytnutý predávajúcemu,
•alebo predávajúci požiada o predčastné splatenie úveru, kde banka okrem vyčísleného zostatku úveru určí podmienky, za ktorých povolí druhej banke, ktorá poskytuje úver kupujúcemu zápis ako druhého v poradí na
List vlastníctva a termín predloženia výmazu pôvodného veriteľa.

Byt, na ktorého Liste vlastníctva je záložné právo banky (hypotéka) je možné predať. Podľa môjho názoru, približná cena, za ktorú by sa mohla táto nehnuteľnosť predať je cca 40.000€ - 46.000€

V prípade, že sa rozhodnete pre predaj prostredníctvom našej kancelárie, odporúčam nasledovný postup. Na začiatku zrealizujeme obhliadku ehnuteľnosti, ktorá sa odfotí, zanalyzuje a následne vám...

Henrieta Lukovicsová

Riaditeľka realitnej kancelárie RE/MAX Gold, Bratislava

Ako sa dá financovať kúpa bytu/domu v Maďarsku? Ako je to s hypotékov? Dá sa brať hypotéka aj zo slovenskej banky?

Odpoveď

Nehnuteľnosť v Maďarsku sa nedá financovať cez slovenskú banku. Slovenská banka nezaloží nehnuteľnosť v Maďarsku, ale pokiaľ máte na slovensku nejakú nehnuteľnosť napr. rodičovský dom, alebo byt, tak môžte na túto nehnuteľnosť zobrať pôžičku a v Maďarsku nehnuteľnosť vyplatíte v hotovosti. Pokiaľ nemáte túto možnosť, tak ostáva potom len hypotéka v Maďarsku. V Maďarsku dostanete hypotéku cca do 50-60% zo znaleckého posudku, pozor nie z kúpnej ceny. Znalecký posudok sa od kúpnej ceny líši. Napríklad v meste Mosonmagyaróvar sú posudky vyššie, a blížia sa k predajnej cene. V Rajke si treba dávať väčší pozor, je to dedinka, posudky sú tu nižšie a dostanete sa väčšinou na cca 30-40% z kúpnej ceny. Odporúčam vždy a predovšetkým pri obchodnej transakcii v zahraničí, poradiť sa s odborníkom a určite neskladať zálohu pokiaľ nemáte istotu, že dostanete na kúpu nehnuteľnosti od banky financie.

Nehnuteľnosť v Maďarsku sa nedá financovať cez slovenskú banku. Slovenská banka nezaloží nehnuteľnosť v Maďarsku, ale pokiaľ máte na slovensku nejakú nehnuteľnosť napr. rodičovský dom, alebo byt, tak môžte na túto nehnuteľnosť zobrať pôžičku a v Maďarsku nehnuteľnosť vyplatíte v hotovosti. Pokiaľ nemáte túto možnosť, tak ostáva potom len hypotéka v Maďarsku. V Maďarsku dostanete hypotéku cca...

Majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Reality Brokers 3, Martin

Dobrý deň. Veľmi pekne prosím o radu. Vlastním v Ružomberku - Liptovské Sliače - Nižný Sliač pozemok v podielovom spoluvlastníctve – 700 m2. Celá parcela má výmeru 3400 m2. Vzhľadom na to, že ja v Sliačoch nebývam /Čadca/, tak ten svoj patinový podiel chcem predať. Jedná sa o dosť lukratívny pozemok hneď za domami v Sliačoch, problém je len ten, že mi moji bratranci a sestrenice ten môj podiel nechcú odkúpiť, predať by svoj podiel chceli, ale za neprimeranú cenu - vraj nech im na to nájdem kupca - čo rozhodne nie je v mojich silách. Ja „vďaka" ich tvrdohlavosti musím ísť s cenou dole - podotýkam, že predmetný pozemok má podľa hodnotenia iného makléra cenu 800-1000 skk/m2., lebo sa v uvedenej lokalite plánuje IBV, alebo veľká výstavba - Prepojenie Bešeňovej so Sliačmi, vlek, lyžiarske stredisko... Chcem sa preto spýtať, možem nejakým spôsobom svoju pätinu predať aj bez súhlasu ostatných spolupodielníkov? Napríklad darovacou zmluvou? Ide mi o princíp, lebo evidentne mojej rodine robí dobre, keď ma tým svojím spolupodielníctvom držia v šachu. A či vobec mi to dakto kúpi, keď je to v podieloch. Lebo predať to v celku nie je možné. Dohodnúť sa s ostatnými nedá. Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď

Dobrý deň. Pokúsim sa dať Vám odpoveď na otázky tak, ako ste ich formulovali. K otázke či sá dá predať podiel na pozemku bez súhlasu ostatných spoluvlastníkov. Predať sa dá rôznymi spôsobmi. Pri spoluvlastníctve je dôležité ponúknuť podiel najprv spoluvlastníkom pozemku za cenu, za ktorú chcete svoj podiel predať a následne, ak nebudú spoluvlastníci cenu akceptovať v primeranej lehote, ktorú im určíte v návrhu, môžete podiel predať inému záujemcovi. Predkupné právo neplatí pri prevode na osobu blízku (príbuzný v priamom rade, súrodenci, manžel podľa Obč.zákona). Druhý spôsob je tak ako uvádzate, darovať podiel inej osobe. K darovaniu sa spoluvlastníci nevyjadrujú. Čo sa týka toho či vôbec niekto kúpi podiel na pozemku. Áno, je to veľmi malá pravdepodobnosť predať takýto pozemok, pretože aj kupec bude mať pravdepodobne problémy dohodnúť sa s ďalšími spolupodielnikmi a do tohoto rizika dobrovoľne nikto nepôjde. Ďalším spôsobom ako predať Váš podiel je dohodnúť sa so spolupodielnikmi, o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vysporiadaní čo asi nebude Váš prípad. Všeobecne platí zásada, že nikoho nemožno nútiť, aby zostal v spoluvlastníckom vzťahu. V tom prípade platí že ak nedôjde medzi spoluvlastníkmi k dohode o zrušení a vysporiadaní spoluvlastníctva, zruší a vysporiada spoluvlastníctvo súd, a to vždy len na návrh niektorého spoluvlastníka. Podľa situácie, ktorú popisujete navrhujem posledný spôsob a to vysporiadanie spoluvlastníctva dohodou alebo súdom a následne riešiť predaj pozemku v celosti, kde môžete postupovať podľa seba (cena, spôsob predaja atď.) a aj predaj vysporiadaného pozemku je potom bezproblémový. Ak sa obrátite na našu kanceláriu RE/MAX Reality Brokers 2 v Ružomberku, náš maklér Vám bude samozrejme nápomocný a pomôže Vám či už radou alebo návrhom ďalšieho postupu pri úspešnom predaji Vašej nehnuteľnosti.

Dobrý deň. Pokúsim sa dať Vám odpoveď na otázky tak, ako ste ich formulovali. K otázke či sá dá predať podiel na pozemku bez súhlasu ostatných spoluvlastníkov. Predať sa dá rôznymi spôsobmi. Pri spoluvlastníctve je dôležité ponúknuť podiel najprv spoluvlastníkom pozemku za cenu, za ktorú chcete svoj podiel predať a následne, ak nebudú spoluvlastníci cenu akceptovať v primeranej lehote, ktorú...