Čo by mal samopredajca zvládnuť, aby bol pri predaji nehnuteľnosti úspešný

Publikované: Pondelok, 24 Júl, 2017 - 16:58, Miroslav Švehla

Mnohí majitelia nehnuteľností sú stále presvedčení o tom, že si dokážu svoju nehnuteľnosť predať najlepšie sami, pričom najväčšou motiváciou pre nich sú „ušetrené peniaze“ za províziu realitnej kancelárii.

Keďže snahou našej realitnej kancelárie je aj správne poradiť, tu je zopár rád, kedy do toho ísť a kedy sa radšej obrátiť na realitnú kanceláriu.

Tieto veci musíte ovládať, aby ste boli pri predaji úspešný:

 • Musíte vedieť vašu nehnuteľnosť naaranžovať, upraviť pred fotením tak, aby ste vyzdvihli jej silné stránky, aby mal potenciálny kupec chuť vidieť nehnuteľnosť aj „naživo“. 
 • Upravenú nehnuteľnosť nafotiť tak, aby boli zábery dostatočne dokumentačné, technicky dokonalé, aby sada záberov vytvorila u kupujúceho dostatočnú ucelenú predstavu, ako nehnuteľnosť v skutočnosti vyzerá. (Zabudnite na „foťáky“ v mobile či na kompakty). Ideálne je vedieť vytvoriť videoobhliadku, pôdorys a 3D vizualizáciu nehnuteľnosti. 
 • Musíte vedieť svoju nehnuteľnosť správne marketingovo umiestniť, vedieť aká skupina sú potenciálni kupujúci a tomu prispôsobiť formu a umiestnenie inzercie. 
 • Musíte mať schopnosť jasne a jednoznačne kupujúcemu vysvetliť všetky informácie o vašej nehnuteľnosti, či už technické alebo obchodné. 
 • Musíte byť obchodníkom a psychológom, vedieť klasifikovať kupujúceho, použiť argumenty v obchodnom rokovaní vo svoj prospech. 
 • Musíte mať aspoň právne minimum v oblasti realitného a obchodného práva, aby ste vedeli reagovať pri rokovaní fundovane a nenechali kupujúceho viesť rokovania v jeho prospech. 
 • Musíte vedieť s právnikom odkomunikovať odborne a formálne správne podmienky prevodu a prechodu nehnuteľnosti. 
 • Musíte poznať procesy v bankách a na katastri nehnuteľnosti. 

S dobrými správami však často chodia aj tie horšie, v tomto prípade sú o tom, čo samopredajca vlastnej nehnuteľnosti nedokáže:

 • Samopredajca sa nedokáže od vlastnej nehnuteľnosti odosobniť, viažu ho k nej spomienky, sentiment, čo je prekážkou pri objektívnom hodnotení nehnuteľnosti. 
 • Nedokáže správne nastaviť cenu nehnuteľnosti – profesionálny realitný maklér vychádza pri stanovení predajnej ceny z reálnych predajných cien porovnateľných nehnuteľností, na rozdiel od samopredajcov, ktorí sa na vlastné skúsenosti spoľahnúť nemôžu a sú odkázaní na porovnávanie cien v inzercii, ktoré sú často veľmi odlišné od realizovaných cien. 

čo by mal samopredajca zvládnuť

 

 • Nemôže využiť synergický efekt inzercie siete realitných kancelárii a jeho inzercia je vo vyhľadávačoch podstatne nižšie ako inzercia efektívne fungujúcich realitných kancelárií. 
 • Nemá databázu kupujúcich klientov. Dnes majú realitné kancelárie „v zásobe“ kupujúceho na takmer každý typ nehnuteľnosti. 

Je na každom osobne, ako sa rozhodne, ja iba na koniec zhrniem moje odporúčanie:

Ak chcete svoju nehnuteľnosť predať za čo najlepšiu cenu v optimálnom čase, venujte radšej svoju energiu namiesto priameho predaja, výberu tej najlepšej realitnej kancelárie a toho najlepšieho makléra či maklérky.

P.S.: ak dokážete tie body v prvom odstavci, ozvite sa, máte silné dispozície na to, aby ste sa stali kvalitným a úspešným realitným maklérom!

 

Potrebujete predať alebo kúpiť nehnuteľnosť, kontaktujte nás.

Viac článkov o realitách si môžete prečítať na našom realitnom blogu. Ak ste si prečítali článok až do konca a téma vás zaujala a túžite po kariére a lepšom finančnom ohodnotení – s RE/MAX to môžete dosiahnuť.

Podnikajte pre seba ale nie sami. Buďte úspešní, buďte RE/MAX.

Spoločnosť RE/MAX Vám v spolupráci s Finvia Group prináša exkluzívny produkt Hypotéka Plus, s množstvom výnimočných benefitov. Teraz je naozaj ten najlepší čas!


Miroslav ŠvehlaMajiteľ firmy

Realitnú kanceláriu Remax NaMax chcem poňať ako rodinný podnik, ktorý sa bude opierať o najkvalitnejších profesionálov v regióne pôsobnosti, od maklérov až po dodávateľov služieb.

Z mojich osobných obchodníckych skúseností viem, že úspešný majiteľ musí poznať každú stránku činnosti svojej firmy a to najlepšie z vlastnej skúsenosti, preto prácu makléra považujem za jednu z najpodstatnejších vecí, ktorú musím pri riadení do detailov poznať a ovládať. Z pozície majiteľa kancelárie budem vytvárať také podmienky, aby mali naši makléri dostatočný priestor a podmienky na realizáciu svojich snov, aby sa mohli venovať svojej práci naplno a bez prekážok.

Záleží mi na korektných vzťahoch, ktoré sú základom úspešnej spolupráce.

Žiadna vec nie je pre mňa taká veľká, aby som ju nezvládol, a žiadna vec nie je pre mňa taká malá, aby som sa ňou nezaoberal.